Infektuar: 35549
Shëruar: 21746
Vdekur: 939
Kina lansoi satelitin e parë në botë 6G

Kina lansoi satelitin e parë në botë 6G

Auto&Tech November 08, 2020 - 17:48

Kina ka lëshuar me sukses në hapësirë satelitin e parë në botë 6G për të testuar teknologjinë, raporton BBC transmeton Zeri.info.

12 satelitë të tjerë u nisën nga Taiyuan Satellite Launch Center në Provincën Shanxi. Shtohet se teknologjia me shpejtësi të lartë do të testohet, e cila do të jetë një nga elementët themelorë të komunikimeve të gjeneratës së gjashtë.

Sateliti, gjithashtu, bart teknologji për t'u përdorur për të ndjekur shkatërrimin e të korrave dhe për të parandaluar zjarret në pyje. Sateliti 6G ishte midis tre satelitëve kinezë të nisur me sukses në orbitë, së bashku me 10 satelitë komercialë të leximit në distancë të zhvilluara nga kompania argjentinase "Satelogic".

Ata u lëshuan të gjithë në një raketë të 6 marsit, e cila u ngrit nga qendra e Taiyuan. Kjo është raketa e 351-të e serisë Long March, e cila u zhvillua nga vetë Kina./Zëri