Senati amerikan miraton projektligjin që ndalon TikTok-un në SHBA

Senati amerikan miraton projektligjin që ndalon TikTok-un në SHBA

Auto&Tech April 24, 2024 - 09:59

Senati i SHBA-së ka miratuar një projektligj historik të diskutueshëm, që mund të ndalojë TikTok-un në Amerikë, shkruan BBC.

Kjo i jep pronarit kinez të TikTok-ut, ByteDance, nëntë muaj për të shitur aksionet e tij ose aplikacioni do të bllokohet në Shtetet e Bashkuara, transmeton Telegrafi.

Projektligji tani do t’i dorëzohet presidentit amerikan Joe Biden, i cili ka thënë se do ta nënshkruajë atë në ligj sapo të arrijë në tryezën e tij.

ByteDance i ka thënë BBC-së se nuk kishte një përgjigje të menjëhershme për këtë veprim. Më parë firma tha se do të kundërshtonte çdo përpjekje për ta detyruar atë të shesë TikTok-un.

Nëse SHBA është e suksesshme në detyrimin e ByteDance për të shitur TikTok-un, çdo marrëveshje do të kishte ende nevojë për miratim nga zyrtarët kinezë, por Pekini është zotuar të kundërshtojë çdo lëvizje të tillë. Analistët thonë se procesi mund të zgjasë me vite.

Masa u miratua si pjesë e një pakete prej katër projektligjesh që përfshinin gjithashtu ndihmën ushtarake për Ukrainën, Izraelin, Tajvanin dhe partnerët e tjerë të SHBA-së në rajonin Indo-Paqësor. /Telegrafi