Presidenti i Kinës uron Trumpin

Presidenti i Kinës uron Trumpin

Aktuale nëntor 09, 2016 - 13:28

Presidenti kinez Xi Jinping e ka uruar Trump-in me anë të telefonit, të mërkurën, raportoi televizioni shtetëror CCTV, transmeton Klan Kosova.

Në telefon, Jinping tha: “Si vendi më i madh në zhvillim dhe vendi më i madh i zhvilluar, Kina dhe SHBA mbi supe kanë një përgjegjësi të veçantë”.

Ai shtoi se Kina “shpreson të zhvillojë një tingull afat-gjatë dhe marrëdhënie të qëndrueshme me SHBA-të, dhe se ai shpreson “të zgjidhë të gjitha mosmarrëveshjet me SHBA, në përputhje me parimin e mos-konfrontimit”.