Guardiola hap derën për rikthimin në Barcelonë, por ka një kusht

Guardiola hap derën për rikthimin në Barcelonë, por ka një kusht

Sport April 24, 2024 - 14:50
Lajmet e fundit nga sporti

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola, ka pranuar se mund të kthehet te Barcelona “falas”, edhe pse jo si trajner.

Trajneri spanjoll ishte një nga trajnerët më të suksesshëm në historinë e Barcelonës, pasi udhëhoqi Lionel Messin në dy tituj të Ligës së Kampionëve, tre tituj të La Ligës, dy Kupës së Mbretit, tre Superkupa Spanjolle, dy Superkupa Evropiane dhe dy Kupat e Botës për Klube, duke përfshirë një të trefishtë në sezonin 2008-09.

Çdo perspektivë e rikthimit të tij në Camp Nou do të emocionojë besnikët e Barcelonës dhe me Xavin të vendosur të lirojë postin e tij në fund të sezonit, disa madje mund të shpresojnë se ai mund të kthehet këtë vit.

Sidoqoftë, Guardiola e bëri të qartë se nëse kthehet ndonjëherë në Barcelonë, ai dëshiron të jetë supremi i fundit i klubit dhe jo si trajner. Dhe nënshkrimi i tij i parë do të ishte Aitana Bonmati si drejtore sportive e klubit, fituesja spanjolle e Kupës së Botës që fitoi çmimin “Laureus” për të qenë Sportistja e Vitit për 2023.

Në dokumentarin “Aitana Bonmati Conca” në emisionin “Sense Ficcio” të TV-3, Guardiola tha: “Do të vija falas, mos vuaj. Nuk do të ishte çështje ekonomike. Por këtu do të ketë një problem që duhet të t’ju them: Unë do të jem president dhe do të jem ai që do t’ju nënshkruaj si drejtor sportiv”.

Bonmati u përgjigj duke thënë: “Më pëlqen të komandoj dhe është e dobët të avancosh se ka ende pak femra në pozicione komanduese. Ndoshta kur të ndalosh stërvitjen në moshën 80-vjeçare”.

Guardiola ia preu menjëherë dhe u përgjigj: “Mos u shqetëso, nuk kam ndërmend të stërvitem deri në moshën 80-vjeçare. Do të shohim se kush nënshkruan me kë”. /Zëri