Liqeni më i veçantë në botë, i tëri me ngjyrë rozë (FOTO)

Liqeni më i veçantë në botë, i tëri me ngjyrë rozë (FOTO)

Kuriozitete mars 13, 2018 - 15:39
Ja arsyeja e ngjyrës së tij

Liqeni Hillier në Australinë Perëndimore është nga më të veçantit në botë, pasi i tëri është më ngjyrë rozë.

Arsyeja se pse e ka këtë ngjyrë ashtu siq supozojnë disa shkencëtarë është se në këtë shtratin e lumit ka alga sonicale dhe halobaktere rozë.

Liqeni është 600 metra i gjatë, 250 metra i gjerë i shtrirë i tërë në një sipërfaqe pylli dhe mahnitë të gjithë me ngjyrën e tij. /Zëri

Image
Image
Image