Infektuar: 38431
Shëruar: 23754
Vdekur: 989
Post Malone fiton nëntë çmime Billboard Music, përfshirë artistin më të mirë

Post Malone fiton nëntë çmime Billboard Music, përfshirë artistin më të mirë

Kultura October 15, 2020 - 15:29

Post Malone ishte fituesi i madh në Billboard Music Awards 2020, duke marrë në shtëpi nëntë çmime, përfshirë artistin më të mirë, shkruan BBC.

Tetë trofetë e tij u dorëzuan në një karrocë nga mikpritësja Kelly Clarkson, e cila i shtyu ato drejt tij "në stilin Covid". "Nuk mund të të prek, prandaj u desh ta rrotulloja", tha me shaka këngëtarja. Ceremonia tre-orëshe, e cila ishte planifikuar fillimisht për në Prill, u mbajt në teatrin Dolby në Los Anxhelos.

Ndërsa shumë artistë interpretuan personalisht, nuk kishte audiencë të drejtpërdrejtë, raporton Zeri.info.

Për shkak të vonesës, shfaqja kryesisht festoi hitet e vitit të kaluar, me Lil Nas X që mori katër çmime për këngën e tij të famshme Old Town Road. Shumë nga fituesit dhe interpretuesit përdorën ceremoninë televizive për të nxitur tifozët të votojnë në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së.

Duke pranuar çmimin e artistit më të lartë të shitjeve të këngëve, Lizzo mbajti një fjalim të pasionuar ndërsa kishte veshur një fustan të zbukuruar me fjalën "voto".

Billie Eilish, e cila mori tre çmime, përfshirë artisten më të mirë femër dhe artisten më të mirë të re, ishte më e përmbledhur, duke thënë thjesht: "Ju lutemi votoni, ju lutemi vishni një maskë, ju lutemi lani duart dhe jini të sigurt".

Image

Sidoqoftë, transmetuesi NBC censuroi performancën e Demi Lovato të Komandantit të Përgjithshëm - një këngë e re që synon Presidentin Trump. Megjithëse asaj iu lejua të luante këngën në mënyrë të plotë, një ekran video që shfaqte mesazhin "Voto" u redaktua nga shfaqja televizive. Sipas TMZ, rrjeti ndjeu se mesazhi do të shihej si një thirrje për të votuar kundër presidentit, në vend se një thirrje neutrale për veprim.

John Legend dha një nga performancat më prekëse të natës, duke i kushtuar këngën “Never Break” bashkëshortes së tij Chrissy Teigen, vetëm disa javë pasi çifti humbi foshnjën e tyre të palindur.

Disa interpretues të tjerë e përdorën kohën e tyre skenike për të dërguar mesazhe shprese - me Alicia Keys duke luajtur baladën fuqizuese “Loves Looks Better” dhe yllin e vendit Luke Combs duke dhënë një shfaqje të përzemërt të “Better Together”.

Image

Doja Cat dha vibrat e Roxie Hart të Çikagos ndërsa performoi një përzierje hitesh, e veshur me një fustan ekstravagant dhe paruke, ndërsa ndërthuri koreografinë e Bob Fosse me manin e kërcimit TikTok që e çoi këngën e saj “Say So” në top listat.

Fituesit britanikë përfshinë Harry Styles, i cili mori çmimin e Billboard Chart Achievement, Ellie Goulding, single-i i së cilës “Close To Me” u emërua kënga më e mirë elektronike; dhe Sir Elton John, i cili fitoi turneun më të mirë në shkëmb.

Albumi i nëntë i ngarkuar shpirtërisht i Kanye West, Jesus Is King, e pa atë të quhej artisti më i mirë i ungjillit, ndërsa Khalid fitoi pesë çmime, përfshirë albumin më të mirë R&B. Reperi Run The Jewels, Killer Mike u nderua me çmimin e parë ndonjëherë Billboard Change Maker, duke njohur punën e tij në mbrojtjen e aktivizmit të komunitetit dhe të drejtave civile.

Dominimi i Malone në kategoritë e çmimeve erdhi pas një viti në të cilin ai shënoi dy teke multi-platin në SH.B.A., Sunflower dhe Circles; ndërsa albumi i tij i tretë, Hollywood-s Bleeding shiti tre milion kopje./Zëri