Infektuar: 38431
Shëruar: 23754
Vdekur: 989
Përmbledhja e dramave të Shakespeare shitet në ankand për 9.97 milionë dollarë

Përmbledhja e dramave të Shakespeare shitet në ankand për 9.97 milionë dollarë

Kultura October 15, 2020 - 14:03

Një libër i rrallë i vitit 1623, që mbledh për herë të parë dorëshkrimet e veprave të William Shakespeare, u shit në ankand për një shifër rekord prej 9.97 milionë dollarësh.

Folio e Parë që përmban 36 nga dramat e Shakespeare, u ble nga koleksionisti amerikan Stephan Loewentheil, themelues i Dyqanit të Rrallë të Librit dhe Fotografisë të Shekullit të 19 në bregun lindor të SHBA, shkruan Euronews.

Çmimi i arritur në ankandin Christie” në Nju Jork shënoi një rekord të ri botëror për çdo vepër të publikuar të letërsisë dhe la pas shifrën e mëparshme prej 6.16 milion dollarësh.

"Komeditë, historitë dhe tragjeditë" u përpiluan nga miqtë e dramaturgut anglez shtatë vjet pas vdekjes së tij.

Libri përfshin 18 drama që nuk ishin botuar më parë dhe mund të ishin humbur, duke përfshirë "Makbethin" dhe "Jul Cezarin".

Folio e Parë shënoi herën e parë që veprat e Shekspirit ishin organizuar në komedi, tragjedi dhe histori. Madhësia e librit, e rezervuar më parë për librat juridikë dhe veprat e teologjisë, ndihmoi në ngritjen e statusit të Shakespeare në vitet e ardhshme, bën me dije ekspertët e librave të Christie.

Pa “Mbledhjen e Parë”, disa nga veprat më të famshme të Shakespeare me shumë mundësi mund të kishin humbur, përfshirë klasikët si “Miq Romak”, Bashkëkombas”, “Më falni për pak kohë dëgjimin tuaj”, Jul Cezari”, “Nata e dymbëdhjetë”, “Nëse muzika është ushqim për dashurinë atëherë luani”.