Infektuar: 70185
Shëruar: 313132
Vdekur: 1616
Banksy dhuron piktura për të mbledhur fonde për një spital në Betlehem

Banksy dhuron piktura për të mbledhur fonde për një spital në Betlehem

Kultura July 27, 2020 - 12:11

Banksy ka dhuruar një seri pikturash në një ankand të radhës bamirësie, që do të mbledhë para për një spital në Betlehem, Palestinë. Piktura trepjesëshe, e titulluar “Mediterranean sea view 2017”, vlerësohet se do të shitet midis 800.000 deri 1.2 milion funte, raporton “DazedDigital”, transmeton “Zeri.info”.

E punuar në vitin 2017, vepra me pamje nga Deti Mesdhe 2017 paraqet jelekët dhe gomat e shpëtimit në një peizazh të stilit të shekullit XIX, duke krijuar skena të errëta, ironike, që komentojnë krizën e refugjatëve.

Vepra e artit u krijua fillimisht për hotelin “Walled Off” të Banksyt në Bregun Perëndimor – i njohur si hoteli me “pamjen më të keqe në botë”, ku ka qenë e shfaqur për tre vjetët e fundit, së bashku me disa prej veprave të tjera artistike politike të Banksyt, të shoqëruara me muzikën e “Massive Attack”.

Të gjitha të ardhurat nga pikturat e vajit, kur të dalin në ankand në “Sotheby’s” më 28 korrik, do të shkojnë drejt ndërtimit të një njësie të re, një ndërtese të re dhe për blerjen e pajisjeve për rehabilitimin e fëmijëve për BASR (Bethlehem Arab Society for Rehabilitation).

Në muajt e fundit Banksy ka dhuruar gjithashtu një pikturë në një spital në Southampton, duke i bërë homazhe personelit mjekësor në mes pandemisë me koronavirusin, transmeton “Zeri.info”.