Infektuar: 10795
Shëruar: 6411
Vdekur: 365
“PriFest” shpall fituesit e garës “Best Pitch”

“PriFest” shpall fituesit e garës “Best Pitch”

Kultura July 21, 2020 - 14:34

Gjatë fundjavës “PriFest” ka mbajtur edicionin e 12-të të “PriForum Online”, ku janë organizuar shumë aktivitete online, si një numër panele diskutimesh, “workshop”-e dhe seanca me ekspertë të ndryshëm, transmeton “Zeri.info”.

Po ashtu është mbajtur edhe gara “Best Pitch” në “Zoom” para jurisë ndërkombëtare treanëtarëshe (Linda Beath, eksperte finance dhe koproduksioni nga Kanada, Wendy Bernfeld, VOD eksperte nga Holanda dhe Danijel Hocevar, producent nga Sllovenia) dhe në ditën e mbylljes së “PriForum” janë shpallur edhe fituesit.

Në ‘Best Pitch” morën pjesë 12 projekte nga Ballkani, të cilat kishin edhe “workshop”-e me ekspertë në fushën e prezantimit të projektit dhe “workshop” për financim dhe kooproduksion. Projektet po ashtu morën pjesë në “Prishtina Rendezvous”, ku u prezantuan para agjencive ndërkombëtare të shitjes. Përderisa Forumi u mbajt në “Zoom”, shumë prej seancave ishin edhe “livestream” në “Facebook” dhe ato mund t’i ndiqni edhe në kanalin “Youtube” të “PriFest”-it së shpejti.

Më poshtë gjeni ndarjen e çmimeve dhe dedikimet e jurisë:

Çmimi i parë – shërbime “Colour Grading” (Përpunimi i ngjyrave) i ndarë nga kompania “In My Country Production”, i është ndarë projektit filmik: “The Second Chapter” (Kapitulli i dytë), nga Shqipëria.

Dedikimi i jurisë: Ky film tregon një histori lëvizëse që do të ngjallë dëshpërimin, zhgënjimin dhe trishtimin, si dhe kënaqësinë, lumturinë dhe gëzimin. Ajo paraqet një kapitull të rëndësishëm në jetën e një gruaje, nëne dhe një artisteje, një personazh kryesor që audienca mund dhe do të lidhet me të më lehtë.

Producenti dhe shkrimtari - regjisori na dhanë një hap të mrekullueshëm që nxiti besimin se ky film jo vetëm që po bëhet nga talenti i duhur krijues, por që ata janë të aftë dhe të gatshëm për të bërë kinema me cilësi të lartë.
Dhe pa dyshim është një nga filmat e vitit 2021 që duam ta shohim sapo të jetë gati. Çmimi i dytë postproduksioni i zërit (Foleys) i dhënë nga kompania “Audiohaus”, Maqedoni Veriore, iu nda projektit filmik “Balkan Top Stars” (Top yjet e Ballkanit) nga Serbia.

Dedikimi i jurisë: Ky projekt nuk i takon botës së filmave “Art House” por ai tërhoqi vëmendjen dhe mbështetjen tonë. Është një film me synim të qartë për një audience të vështirë në kinema - fëmijë dhe adoleshentë. Ky projekt ka zemrën në vendin e duhur: dëshiron të inkurajojë dhe përfundimisht të nxisë një sens të fortë të tolerancës shoqërore dhe politike.

Prezantimi i projektit ishte shumëngjyrësh, dinamik dhe “Zoom”, dhoma u përdor në mënyrë efektive. Ne të gjithë besojmë se mundeni dhe do të përdorni platforma digjitale në promovimin e këtij filmi për t’u siguruar që audienca e sheh filmin dhe se filmi promovohet mirë.

Çmimi për prezantimin më të mirë (Best Pitch) që ndahet nga “PriFest” iu dha projektit filmik “Flirtbar” nga Kosova

Dedikimi i jurisë: Si një projekt pa një regjisor dhe pa një producent, ky është një tjetër film jo shumë e lehtë për një juri për ta veçuar. Megjithatë, në këtë rast tregimi u tregua në një mënyrë të qartë, të detajuar dhe shumë mbresëlënëse. Ne ndoqëm personazhin kryesor simpatik përmes një udhëtimi që kuptuam një fund emocional, i cili na preku të gjithëve. Pa dyshim një prezantim i mirë.

Ndërsa është qartësisht një nga “bashkëproduksionet” e natyrshme, ky film është në atë pikë të udhëtimit të tij ku i duhet një producent i shkëlqyeshëm një bashkëproducent cilësor, një regjisor i talentuar me përvojë dhe talenti kryesor. Kjo juri ju inkurajon ta mbështesni.

“Honorable Mention”, ose dedikim i veçantë nga juria, iu bë edhe projektit filmik nga Mali i Zi, “Scarab”:

Dedikimi i jurisë: Një artist i ri, gruaja e tij, shoku i tij i ngushtë shumë qesharak dhe vëllai i madh i tij kanë nevojë për para. Ata gjithashtu kanë zemra të mëdha. Kështu që, kur dikush afër tyre vdes, ata vendosin të fillojnë një biznes duke pikturuar me motive në arkivole. Shumë më mirë sesa të varrosesh në një arkivol të thjeshtë, apo jo? Një ide e lezetshme për një komedi të zezë ballkanike. Ne mezi presim të qeshim së bashku me filmin dhe yjet e tij në premierën e tij të festivalit.

Vlen të theksohet që edicioni i 12-të i “PriFest”-it do të mbahet në ambiente të hapura në datat 25-30 gusht 2020. /Zëri

Image

Image

Image