“Del dokumenti, ja milionat që Tahiri i vodhi shtetit”

“Del dokumenti, ja milionat që Tahiri i vodhi shtetit”

Ekonomia dhjetor 13, 2017 - 20:36

Ish-kryeministri Sali Berisha ka denoncuar ditën e sotme, babain e ish-ministrit të Brendshëm Saimri Tahirit.

Në një postim në profilin e tij në ‘Facebook, Berisha thotë se Bashkim Tahiri duhet të vihet nën akuzë për pastrim parash dhe evazion fiskal.

Ja çfarë shkruan Berisha në Facebook:

Qytetari dixhital denoncon Bashkim Tahirin, të atin e Saimir Trafikut për larje parash dhe evazion fiskal!Lexoni mesazhet e qytetarit dixhital! sb

“Kjo eshte nje pasuri e blere nga Bashkim Tahiri per rreth 30 mije euro sic e shikoni edhe ne kartelen e pasurise .

Pra 2600 m2 i bie ta kete blere per 11.5 euro.?Pra 2600 m2 i bie ta kete blere per 11.5 euro m2 

Kjo eshte nje pasuri e blere nga Bashkim Tahiri shtrihet ne faqen e shpatiti te Liqenit Artificial dhe eshte per rreth 30 mije euro sic e shikoni edhe ne kartelen e pasurise dy policve ne Sauk

Prona per te cilen po flasim eshte ullishta ne kodrat e Saukut e cila shikon nga diga e liqenit artificial dhe shikon te gjithe Tiranen dhe cmimi i tregut aty eshte minimalisht 200 euro m2.

Shitesit te cilet jane ne kartelen e pasurise Jeton dhe Sazani jane dy police nga Sauku.

I gjithe Sauku e di se prona eshte shitur rreth 400 mije euro por kane bere shitje fiktive per rreth 30 mije euro per te lare parat dhe evazion fiskal.

Nese hetohen keta policet nga prokuroria mund te gjenden transaksione parash qe kane bere keta dhe blerje pronash te cilat nuk mund ti justifikojne dhe qe me pas mund te cojne te babai Tahirit per te treguar realisht se sa e kane shitur pronen e cila eshte nga pikat me te bukura te Tiranes”