Video e rrallë! UÇK-ja duke varrosur ushtarët serbë të vrarë në Koshare

Video e rrallë! UÇK-ja duke varrosur ushtarët serbë të vrarë në Koshare

Dosier prill 09, 2018 - 10:03
Video e rrallë!

Sot bëhen 19 vjet nga beteja më e lavdishme e UÇK-së

Beteja e Koshares e zhvilluar më 9 prill të vitit 1999 në kuadër të operacionit “Shigjeta”, është njëra ndër më të përgjakshmet dhe më heroiket e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e cila arriti të hapë kufirin Kosovë-Shqipëri.

Beteja e Koshares është një ndër betejat më të mëdha të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe Ushtrisë së RF të Jugosllavisë.

LEXO EDHE: Berisha: Ky ishte Agim Ramadani

Nga pamjet e atëhershme bie në sy një gjest mjaft human i UÇK-së, në krahasim me forcat serbe të cilët gjatë luftës jo vetëm që vranë civilë, por edhe i zhdukën trupat, UÇK-ja në Kosharë në atë kohë pasi vrau shumë ushtarë serbë, i varrosi ata, shkruan Magazina.al.

Në këtë video shihet se si UÇK-ja, pas fitores së shënuar varroste ushtarët e vrarë serbë.