U gjet në trupin e pajetë të pasagjerit më të pasur të Titanikut, del në ankand ora prej ari 14 karatësh

U gjet në trupin e pajetë të pasagjerit më të pasur të Titanikut, del në ankand ora prej ari 14 karatësh

Dosier April 28, 2024 - 18:29

John Jacob Astor, 47 vjeç, humbi jetën në vitin 1912 pasi ndihmoi gruan e tij të hipte në një varkë shpëtimi.

Një orë xhepi prej ari që u gjet nga trupi i njeriut më të pasur në bordin e anijes Titanik do të dalë në ankand ditën e sotme. John Jacob Astor, 47 vjeç, humbi jetën në vitin 1912 pasi ndihmoi gruan e tij të hipte në një varkë shpëtimi.

Në vend që të provonte fatin e tij me një varkë shpëtimi, biznesmeni i veshur në mënyrë të përsosur, një anëtar i shquar i familjes së pasur Astor, u pa për herë të fundit duke pirë një cigare dhe duke biseduar me një shokun e tij. Trupi i tij u gjet nga Oqeani Atlantik shtatë ditë pas fundosjes së anijes, e cila goditi një ajsberg në udhëtimin e saj të parë për në Nju Jork, dhe u gjet ora e tij e xhepit Waltham prej ari 14 karatësh, e gdhendur me inicialet JJA

Ora pritet të arrijë nga 100,000 deri në 150,000 paund kur të dalë në ankand në Henry Aldridge & Son në Wiltshire të shtunën. Astor mendohej të ishte një nga njerëzit më të pasur në botë në kohën e fundosjes së Titanikut, me një vlerë neto prej rreth 87 milion dollarë - ekuivalente me disa miliardë dollarë sot, tha drejtuesi i ankandit Andrew Aldridge.

"Në fillim, Astor nuk besonte se anija ishte në ndonjë rrezik serioz, por më vonë u duk se ajo po fundosej dhe kapiteni kishte nisur një evakuim pas mesnate, kështu që ai e ndihmoi gruan e tij në varkën e shpëtimit katër," tha zoti Aldridge.

Zonja Astor mbijetoi. Trupi i burrit të saj u gjet jo shumë larg aksidentit. Ora u kalua nga djali i zotit Astor, Vincent, djalit të sekretarit ekzekutiv të babait të tij, William Dobbyn.

“Ora në vetvete u restaurua plotësisht pasi u kthye në familjen e zotit Astor dhe u vendos nga djali i tij”, shtoi Aldridge.

Ai e quajti atë një pjesë unike e historisë së Titanikut dhe një nga pjesët më të rëndësishme të historisë në lidhje me anijen më të famshme në botë.

Image
Image