Itali, hapet për publikun bunkeri i luftës së Musolinit në Romë

Itali, hapet për publikun bunkeri i luftës së Musolinit në Romë

Dosier April 17, 2024 - 17:27

Kur Italia hyri në Luftën e Dytë Botërore në qershor 1940, diktatori Benito Mussolini filloi menjëherë ndërtimin e bodrumeve në Villa Torlonia, rezidenca e tij ikonë u ndërtua në Romë që nga viti 1929.

Siç raportohet nga rrjeti amerikan CNN, në planin e tij ishte ndërtimi i tre strukturave nëntokësore për mbrojtjen e vetes dhe familjes se tij.

Strehimi i tij i parë, në vitin 1940, u ngrit në një bodrum të vjetër në kopshtin e Villa Torlonia.

Ndërkohë, ndërsa lufta vazhdonte pa pushim, Musolini projektoi një bunker të blinduar, i vendosur nën tokë përballë Casino Nobile.

E vendosur gjashtë metra nën tokë, ajo u ndërtua në formën e një kryqi me korridore që ishin 15 metra të gjatë dhe 2.5 metra të gjerë.

Të interesuarit do të jenë në gjendje të shikojnë një ekspozitë multimediale për Romën gjatë Luftës së Dytë Botërore, sistemet e saj civile të mbrojtjes ajrore dhe serinë e 51 sulmeve të bombardimeve aleate që goditën qytetin midis korrikut 1943 dhe majit 1944.

Udhëtimet zgjasin 50 minuta dhe përfundojnë me një rikthim të sulmit ajror në bunkerin e papërfunduar të Musolinit.

Biletat kushtojnë 12 euro dhe mund të rezervohen online. Udhëtimet me guidë zhvillohen nga e premtja deri të dielën, ndërsa në orën 11 të mëngjesit të së shtunës turneu me guidë është në anglisht, shpjegon CNN. /abcnews