Boehly po e shpërblen Tuchelin me kontratë të re

Boehly po e shpërblen Tuchelin me kontratë të re

Sport August 16, 2022 - 23:04
Lajmet e Fundit nga Sporti

Chelsea thuhet se ka hapur bisedimet me trajnerin Thomas Tuchel për dyfishimin e kohëzgjatjes së kontratës së tij.

Gjermani, i cili udhëhoqi Blutë drejt një titulli të dytë të Ligës së Kampionëve në vitin 2021, ka edhe dy vjet të mbetura nga kontrata e tij aktuale.

Ish-trajneri i Borussia Dortmundit dhe PSG-së u adhuruar edhe më shumë nga Blutë kur ekzistenca e klubit ishte në dyshim në fillim të këtij viti, kur ish-pronari Roman Abramovich u sanksionua nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar pas pushtimit rus të Ukrainës.

Grupi i ri i pronësisë, i udhëhequr nga amerikani Todd Boehly, që atëherë ka hyrë dhe ka krijuar një marrëdhënie të mirë me Tuchel, veçanërisht duke pasur parasysh që dyshja janë marrë së bashku me biznesin e transferimeve të verës.

Si shpërblim për suksesin dhe angazhimin e tij, tashmë kanë filluar bisedimet për zgjatjen e kontratës së tij edhe për dy vjet të tjera, sipas The Sun.

Marrëveshja e re pritet të zgjasë deri në vitin 2026, gjë që tregon besim të madh nga Boehlyt, duke pasur parasysh se vetëm dy trajnerë kanë zgjatur më shumë se dy vjet që nga koha e parë e Jose Mourinhos në krye në Stamford Bridge në vitin 2004.

Tuchel fillimisht nënshkroi një marrëveshje 17-mujore me Chelsean kur mori pozitën nga Frank Lampard i shkarkuar në fund të janarit 2021.

Një zgjatje tre vjeçare filloi pasi ai i udhëhoqi ata drejt një kurore të dytë evropiane atë verë me fitoren ndaj Manchester Cityt në Portugali për të cilin ai u emërua trajneri i vitit nga UEFA.