Mediumi zviceran: Kosova do të kompletonte thuajse një skuadër nga futbolli zviceran

Mediumi zviceran: Kosova do të kompletonte thuajse një skuadër nga futbolli zviceran

Sport February 25, 2020 - 20:17
Lajmet e fundit nga sporti

A e dini? Me numrin e futbollistëve në kategorinë e parë dhe të dytë të futbollit zviceran, Kosova mund të kompletojë thuajse një skuadër, shkruan mediumi zviceran “Blick”, transmeton zeri.info

“Blick” ka biseduar me dy reprezentuesit e Kosovës, Hekuran Kryeziu dhe Idriz Voca në lidhje me vendin e tyre.

Janë 32 lojtarë në një skuadër të futbollit. Nëse bashkoni dy kategoritë profesionale të futbollit zviceran së bashku vetëm një vend do ta kompletonte këtë ekip – Franca me 28 lojtarë - por pastaj do të vinte Kosova me 22 futbollistë, transmeton zeri.info

Brazili është vetëm në vendin e tretë me 15 lojtarë.

Image

“Ky sport ishte shumë i famshëm në ish-Jugosllavi. Dhe sot, në ndeshjet e përfaqësueses të gjithë janë euforikë, Unë mezi po e pres marsin”, rrëfen Idriz Voca që luan te Luzerni.

“Së pari dhe më së rëndësishmi është sepse shumë që ikën nga lufta erdhën këtu”, thotë mesfushori i Zurichut, Hekuran Kryeziu.

Futbollistët kosovarë në Zvicër:

Super League

Idriz Voca (FC Luzern)

Benjamin Kololli (FC Zurich)

Hekuran Kryeziu (FC Zurich)

Edon Zhegrova (FC Basel)

Mirlind Kryeziu (FC Zurich)

Arbenite Xhemajli (Neuchâtel Xamax)

Shkelqim Demhasaj (FC Luzern)

Cendrim Kameraj (FC Lugano)

Challenge League (Kategoria e dytë)

Eris Abedini (FC Wil)

Gjelbrim Taipi (FC Schaffhausen)

Gezim Pepsi (FC Winterthur)

Uranium Bislimi (FC Schaffhausen)

Mergim Brahimi (FC Wil)

Donat Rrudhani (FC Aarau)

Jetmir Krasniqi (FC Schaffhausen)

Imran Bunjaku (FC Schaffhausen)

Rrezart Hoxha (SC Kriens)

Kreshnik Hajrizi (Chiasso FC)

Leutrim Kryeziu (FC Chiasso)

Fuad Rahimi (FC Vaduz)

Valon Hamdiu (FC Winterthur)

Liridon Balaj (FC Aarau)