Flamuri i Kosovës dhe Xherdan 'Shqiponja' në mediat serbe

Flamuri i Kosovës dhe Xherdan 'Shqiponja' në mediat serbe

Sport nëntor 08, 2018 - 13:29
Detajet

Kur përmendet Xherdan Shaqiri në Beograd, për një çast dridhen themelet e Serbisë.

Emri i yllit të Republikës së Kosovës, Xherdan Shaqiri, është  sikurse një bombë atomike për Serbinë!

Lexo edhe Ky është pasardhësi i Handanoviçit te Interi!
Sport nëntor 08, 2018

Kapitullimi i Serbisë ndodhi nga Xherdan Shaqiri pikërisht me 22 qershor të këtij viti në Kaliningradin e Rusisë, në kampionatin Botëror – “Rusia 2018”.

Në minutën e fundit, Shaqiri një top pothuajse nga gjysma e fushës dhe sikur një raketë tomahowk futet në 16 dhe shënoi për fitoren e Zvicrës me rezultat 2:1.

Lexo edhe Ky është pasardhësi i Handanoviçit te Interi!
Sport nëntor 08, 2018

Moment që nuk harrohet kurrë kur Shaqiri futi topin mes të këmbëve të portierit Stojkoviq dhe tërë Serbia në tronditje, kapitullim total.

Ky kapitullim i tyre erdhi mu nga Shaqiri dhe këtë emër nuk e harrojnë serbët.

Image

Saqë vazhdojnë mediat që njihen me luftë speciale të shkruajnë kundër shqiptarëve dhe Shaqirit, madje paraqesin edhe në karikaturë Xherdan Shaqirin me shqiponjën dykrenare, Flamurin e Kosovës dhe trajnerin Klopp të Liverpoolit.

Portali serb ‘Kurir’ ka paraqitur disa nga karikaturat, ku serbëve iu dhemb shumë se Shaqa ka përkrahjen e jashtëzakonshme edhe nga tifozët anglez dhe mediat britanike. “Mediat angleze nuk e shmangën rastin e Shaqirit, ndonëse Klopp vendosi ta lë në Angli për problemet e mundshme në vijën politike”, shkruan mes të tjera ky portal.