Infektuar: 5118
Shëruar: 2370
Vdekur: 108
Testohet fluturimi më i gjatë pa ndalesa për udhëtarët

Testohet fluturimi më i gjatë pa ndalesa për udhëtarët

Kuriozitete October 20, 2019 - 07:55
Detajet

Në Australi është testuar fluturimi më i gjatë pa ndalesa i pasagjerëve.

Australian Qantas ka përfunduar provën ku ishin të përfshirë pilotët, ekuipazhi dhe pasagjerët.

Boeing 787-9 me 49 persona në bord iu desh 19 orë e 16 minuta për të fluturuar nga Nju Jorku në Sidnei, një rrugë prej 16.200 km (10,066-milje).

Muajin tjetër, kompania planifikon të testojë një fluturim pa ndalesë nga Londra në Sidnei.

Nëse gjithçka shkon mirë dhe rrugët vendosen deri në fund të vitit, atëherë Qantas do të fillojë shërbimet në 2022 ose 2023.