Tri shfaqje teatrale dhe një balet gjatë kësaj javë në TKK

Tri shfaqje teatrale dhe një balet gjatë kësaj javë në TKK

Kultura September 09, 2019 - 09:56

Shtatori ka rikthyer në skenë trupën rezidente të aktorëve të Teatrit Kombëtar të Kosovës. Ky institucion ka bërë publik edhe programin e shfaqjeve që do të jepen gjatë shtatorit, shkuran sot gazeta "Zëri".

Sonte në orën 20:00 në skenën e vogël të Teatrit Kombëtar të Kosovës jepet shfaqja “Mosmarrëveshja”, tekst i Albert Camus, me regji të Fata Hysenit. Në anën tjetër të martën dhe të mërkurën në skenën e TKK-së prezantohet shfaqja “Sfinga e gjallë”, tekst i Rexhep Qosjës, me regji të Blerta Nezirajt.

Skena e Teatrit Kombëtar të Kosovës ditën e enjte si gjithmonë është e rezervuar për Trupën Kombëtare të Baletit. Këtë të enjte aty do të shfaqet baleti “Andërr”. Koreograf  i kësaj shfaqje është balerini i kësaj trupe, Kreshnik Musolli.

Të premten dhe të shtunën në orën 20:00 jepet shfaqja “Bryma e vdekjes” me regji të Burbuqe Berishës. Tekstin e kësaj shfaqje, që  u dha premierë në 20-vjetorin e eksodit të kosovarëve për në Bllacë e ka bërë Milazim Krasniqi. Shfaqja flet pikërisht për këtë përjetim të shoqërisë kosovare. Zëri