Izraeli fiton 'Eurvision 2018'

Izraeli fiton 'Eurvision 2018'

Kultura maj 13, 2018 - 00:40
Lexo detajet

Përfaqësuesja e Izraelit është shpallur fituese e këtij edicioni të Eurovisionit.

Në këtë mbrëmje janë prezantuar 26 shtete me përfaqësuesit e tyre.

LEXO EDHE: Bushpepa, performancë rrëqethëse në Eurovision!

Izraeli u përfaqësua me këngëtaren Netta dhe këngën ‘Toy’.

Ndërkaq, Austria u votua më së shumti nga publiku nga gjithë bota dhe nga juritë nacionale të 43 shteteve, duke e bërë edhe njëherë si shtetin fitues të këtij viti.

Arritjen më të lartë e pati shqipëtarja Eleni Foureira (436 pikë) me këngën “Fuego”, e cila ishte konkurrente kryesore për ta fituar festivalin.

Shqiptari tjetër që përfaqësoi Italinë, Ermal Meta bashke me këngëtarin italian, Frabrizio Morou u renditën në vend të pestë me këngën e tyre “Non mi avete fatto niente”.

Ndërkaq, Eugent Bushpepa i cili pas votave të jurisë ishte i shtati në renditje, ndërsa kur u përfshinë edhe votat e publikut, përfaqësuesi i Shqipërisë me këngën “Mall” u rendit në vend të 11-të.