Detaje të reja nga shpërthimi me tritol në Shkodër

Detaje të reja nga shpërthimi me tritol në Shkodër

Kronika janar 13, 2018 - 11:50

Është bërë i ditur emri i një prej personave të plagosur nga shpërthimi i ndodhur në Shkodrër.

‘Shkodra News’ shkruan se ai është Lulzim Adem Kulla dhe është në gjendje të rëndë.

Shpërthimi u regjistrua mesditën e sotme, ndërsa policia ndodhet në vendin e ngjarjes dhe ka nisur hetimet.

LEXO EDHE: Shpërthim me tritol në Shkodër, raportohet për 3 persona të plagosur

Por paraprakisht ka dyshime, pasi nuk dihet se kush ka qenë objektiv i sulmit me tritol, makina apo shoqata serbe që ndodhet në këtë zonë.

Nga të dhënat e para mësohet se një sasi eksplozivi i është vendosur pranë një dyqani.

Lulzim Kulla sipas raportimeve është arrestuar në 2006 nga forcat RENEA, ndërsa është hetuar si i dyshuar kryesor i disa ngjarjeve të rënda të ndohura vitet e fundit.

Nga shpërthimi raportohet se është dëmtuar kati i parë i një ndërtese, ku ndodhen bizneset e Kullës, ndërsa dyshimet janë se lënda eksploziv është vendosur në automjetin me targa AA 444 CX.

Nga raportimet mësohet se në automjet nuk ka pasur njeri, ndërsa të plagosurit dyshohet se janë punonjës, pronarë apo shitës të dyqaneve për rreth.