Ishulli më i rrezikshëm në botë. Brazili me ligj nuk i lejon njerëzit ta vizitojnë atë (FOTO/VIDEO)

Ishulli më i rrezikshëm në botë. Brazili me ligj nuk i lejon njerëzit ta vizitojnë atë (FOTO/VIDEO)

Jetë korrik 10, 2018 - 16:51
Detajet

Rreth 25 milje larg brigjeve të Brazilit, ekziston një ishull ku asnjë vendor nuk guxon të  shkelë. Legjenda thotë se peshkatari i fundit i cili u afrua shumë pranë brigjeve të saj u gjet ditë më vonë duke u rrëmbyer në varkën e tij, pa jetë në një pellg të gjakut, transmeton “Zëri.info”.

Ishulli misterioz është i njohur si Ilha da Queimada Grande dhe në fakt është aq i rrezikshëm që të vendosni këmbët atje sa që Brazili e ka bërë të paligjshme vizitën në të. Rreziku në ishull vjen në formën e gjarpërinjve të artë të lansonit  dhe një nga gjarpërinjtë më vdekjeprurës në botë.

Image

Lancat mund të rriten për më shumë se një orë e gjysmë dhe vlerësohet se në ishull gjenden mes 2,000 dhe 4,000 gjarpërinj, të cilët nuk janë çudi të njihen si ‘Ishulli i Gjarpërinjve”. Lancat janë aq helmues sa një njeri i kafshuar nga një i tillë mund të vdes brenda një ore.

Lancat e artë të gjetura në ishull janë shumë më vdekjeprurëse se kushërinjtë e tyre kontinent.

LEXO EDHE: Pitoni gëlltit komplet një grua, banorët befasohen pasi ia prenë barkun atij

Ishulli i gjarprinjëve është i pabanuar tani, por njerëzit atje kanë jetuar për një periudhë të shkurtër deri në fund të viteve 1920, kur, sipas legjendës, porti i farit dhe familja e tij u vranë nga viperët që ranë nëpër dritare. Sot, marina periodikisht viziton farin për mirëmbajtje dhe siguron që asnjë aventurier nuk po endet shumë pranë ishullit.

Një tjetër legjendë lokale pohon se gjarpërinjtë ishin futur fillimisht nga piratët që kërkonin të mbronin thesarin e varrosur në ishull, transmeton tutje "Zeri.info". 

Në realitet, prania e viperëve është rezultat i rritjes së niveleve të detit - një histori më origjinale e origjinës sesa piratet paranojake por ende interesante. Ishulli i gjarpërinjve dikur ishte pjesë e kontinentit të Brazilit, por kur nivelet e detit u rritën më shumë se 10.000 vjet më parë, ajo veçoi tokën dhe e shndërroi atë në një ishull.

Image

Kafshët që u plagosën të izoluara në Queimada Grande evoluan ndryshe nga ato në kontinent gjatë rrjedhës së mijëvjeçarëve, në mënyrë të veçantë lancat e artë. Meqë viperët e ishullit nuk kishin pre, veç zogjëve, ata evoluan që të kishin helmet ekstra të fuqishme në mënyrë që menjëherë të vrisnin çdo zog. Zogjtë lokalë janë shumë të prirur për t'u kapur nga shumë grabitqarët që banojnë në ishull dhe gjarpërinjtë në vend që të mbështeten në zogjtë që vizitojnë ishullin ata i përdorin si ushqim.

Image

Gjarpërinjtë e Lancehead, janë përgjegjës për 90 për qind të të gjitha kafshimeve të gjarprit në Brazil. Një pickim nga ta, helmi i të cilit është deri në pesë herë më i fuqishëm, ka më pak gjasa që të ndodhë në të vërtetë për shkak të izolimit të tyre në ishullit. Megjithatë, një takim i tillë ka shumë më shumë gjasa të jetë vdekjeprurëse nëse ndodh. /ZERI

 

Image