Enzo Fernandez shpallet lojtari më i mirë i ri në Kupën e Botës

Enzo Fernandez shpallet lojtari më i mirë i ri në Kupën e Botës

Botërori 2022 December 18, 2022 - 20:06
Lajmet e Fundit nga Sporti

Mesfushori i Argjentinës, Enzo Fernandez është shpallur lojtari më i mire i ri në Kupën e Botës 2022.

Ylli i Benficas luajti në të shtatë ndeshjet e Argjentinës në Katar, ndërsa La Albiceleste fitoi Kupën e Botës për herë të tretë.

Fernandez mundi konkurrencën e lojtarëve si Jude Bellingham, Goncalo Ramos dhe Aurelien Tchouameni për të marrë çmimin pas një turneu mbresëlënës.

I riu bëri debutimin e tij ndërkombëtar vetëm në shtator, por u fut me forcë në formacionin fillestar në Katar dhe u largua nga stoli dhe shënoi në fitoren ndaj Meksikës.

Fernandez udhëhoqi të gjithë lojtarët për prekje (118), pasime të suksesshme (77) dhe goditje (10) në finale.

10 goditjet e tij ishin më të shumtat nga çdo lojtar në një finale të Kupës së Botës që nga Gennaro Gattuso në 2006 (15). /Zeri.info