Zbulohet fjalimi që FIFA ia refuzoi Zelenskit në finalen e Kampionatit Botëror

Zbulohet fjalimi që FIFA ia refuzoi Zelenskit në finalen e Kampionatit Botëror

Botërori 2022 December 18, 2022 - 18:08

Një video e shpërndarë në mediat sociale tregon se çfarë do të thoshte presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në mesazhin e tij duke bërë thirrje për paqe në botë përpara fillimit të finales së Kampionatit Botëror.

CNN kishte raportuar se FIFA kishte refuzuar kërkesën e Zelenskit për të ndarë mesazhin e tij që ai kishte planifikuar të transmetonte përpara se Argjentina të përballej me Francën të dielën.

Në një video e cila është publikuar në mediat sociale nga Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës, është zbuluar se çfarë shpresonte të thoshte Zelensky, me fokus thirrjen për paqe dhe përfundimin e luftës në Ukrainë.

Një raport i mëvonshëm nga CNN tha se FIFA e hodhi poshtë kërkesën për shkak se ajo shihej si 'shumë politike'.

Presidenti tha: “Përshëndetje të ngrohta nga Ukraina për të gjithë tifozët e futbollit, jetës dhe paqes. Unë e përgëzoj të gjithë planetin për finalen e Kupës së Botës”.

“Sot do të jemi dëshmitarë të një fitoreje të përbashkët. Festimi i shpirtit njerëzor. Ky Botëror dëshmoi se fitimi i kohës, vende dhe kombësi të ndryshme mund të vendosin se kush është më i forti në lojën e ndershme, por jo duke luajtur me zjarr në fushën e gjelbër të lojës dhe jo në fushën e kuqe të betejës:.

“Kjo është ëndrra e shumë njerëzve kur lojtarët konkurrojnë duke i bërë të gjithë të shijojnë paqen. Çdo baba do të donte ta merrte djalin e tij në një ndeshje futbolli në të gjithë botën dhe çdo nënë do të donte që djali i saj të kthehej nga lufta”.

Zyra presidenciale e Ukrainës tha në një deklaratë se ka 'ende kohë që FIFA të korrigjojë gabimin e tyre' përpara se Argjentina dhe Franca të fillojnë finalen e Kupës së Botës në orën 15:00 (GMT).

“Sa herë që është e mundur, Ukraina përpiqet për paqen më shumë se çdo gjë tjetër. I kemi ofruar paqe formalisht botës, e kemi ofruar sepse nuk ka kampionë në luftë, nuk mund të ketë barazim”.

“Unë shpall iniciativën për të mbajtur një samit zyrtar të paqes globale këtë dimër. Samiti për të bashkuar të gjitha kombet e botës rreth kauzës së paqes globale”.

“Stadiumet dhe tribunat zbrazen pas ndeshjes dhe pas luftës qytetet mbeten bosh. Kjo është arsyeja pse luftërat duhet të dështojnë dhe paqja do të thotë të bëhesh kampion siç është tani në Katar. Kupa e Botës, por jo lufta botërore. Është e mundur”.

Zelensky më pas përfundoi: “Ju lutemi, mbështesni Ukrainën në përpjekjet tona për të rivendosur paqen. Bashkohuni në samitin zyrtar të paqes globale dhe bëhuni kampion i paqes. Le të dëshmojmë finalen së bashku dhe t’i japim fund luftës. Slava Ukraini (lavdi Ukrainës) dhe Gëzuar Ditën e Katarit”. /Telegrafi