Greqia do t’i gjobitë personat mbi moshën 60 vjeç që refuzojnë të vaksinohen

Greqia do t’i gjobitë personat mbi moshën 60 vjeç që refuzojnë të vaksinohen

Bota November 30, 2021 - 22:38

Greqia do t’i bëjë të detyrueshme vaksinat kundër Covid-19 për personat e moshës 60 vjeç e lart.

Gjobat prej 100 euro do të vendosen në intervale mujore nga mesi i janarit për ata që refuzojnë, tha kryeministri Kyriakos Mitsotakis.

Paratë do të shkojnë për sistemin shëndetësor grek, i cili po lufton me një rritje të pranimeve në spitale.

Rreth 63% e popullsisë 11-milionëshe të Greqisë është plotësisht e vaksinuar, por të dhënat tregojnë se më shumë se 520,000 njerëz mbi 60 vjeç nuk e kanë marrë ende vaksinën.

“Vaksinimi i tyre tani e tutje është i detyrueshëm”, ka thënë kryeministri grek.

Masa është ende për t’u hedhur në votim parlamentar, tha ai, por ligjvënësit pritet gjerësisht ta miratojnë atë, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Ndërsa vendet i kanë bërë të detyrueshme vaksinat për punonjësit e shëndetësisë dhe punonjësit e tjerë me rrezik të lartë, Greqia do të bëhet e para në BE që synon një grupmoshë specifike.

Virusi ka marrë më shumë se 18,000 jetë në Greqi.