Teoritë e dorëheqjes tronditëse të Nikki Haleyt

Teoritë e dorëheqjes tronditëse të Nikki Haleyt

Bota tetor 11, 2018 - 12:00
Lexoni më shumë detaje

Image

 

Reagimi më i zakonshëm pas dëgjimit të lajmeve, që Jonathan Swan i Axios raportoi për herë të parë, ishte “Çfarë???” (Një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit tha për CNN se Haley e kishte njoftuar vetëm stafin e saj për dorëheqjen të martën në mëngjes. Një burim tjetër i afërt me këtë çështje tha se dorëheqja e Haleyt zuri në befasi këshilltarin e sigurimit kombëtar John Bolton dhe sekretarin e shtetit Mike Pompeo). Dhe ky reagim u pasua shpejt nga një “Pse???”.

Përgjigjja e pyetjes së dytë tani është një histori e bujshme. Dhe në të vërtetë nuk e dimë plotësisht pse Haley, e cila dukej se ishte nga disa zyrtarë të administratës së Trump që mund të qëndronte në mirësitë e Trumpit, të bashkësisë ndërkombëtare dhe në radhët e republikanëve, do të vendoste thjesht (dhe papritur) të ofrojë dorëheqje, raporton CNN, transmeton zeri.info

Trump, duke u përpjekur për të minimizuar çdo dëm për veten nga dorëheqja e befasishme, u ul me ambasadoren e tij që po largohej pak kohë pasi lajmi u përhap dhe këmbënguli se ai; a) Dinte për planet e saj për t'u larguar javën e kaluar dhe; b) Kishte marrë vendimin sepse ajo kishte shërbyer për dy vjet (në të vërtetë një vit e shtatë muaj) dhe ndjeu se ishte koha për të shkuar. (Haley do të largohet nga detyra në fund të vitit, njoftoi Trump të martën). “Kanë qenë tetë vjet kohë intensive”, tha Haley për kohën e saj si guvernatore e Karolinës së Jugut dhe kohën e saj në administratë. “Dhe unë jam një besimtare në afate kohore”. Ajo shtoi: “Unë nuk kam vendosur asgjë se ku do të jem në të ardhmen”.

Dhe kjo mund të jetë e vërtetë! Por, fakti se as Bolton e as Pompeo nuk kishin ndonjë aluzion që Haley po përgatitej të jepte dorëheqjen hedh dyshime mbi këtë shpjegim të plotë. Dhe, duke humbur një grua indiano-amerikane katër javë para zgjedhjeve dhe në fund të një lufte shumë të diskutueshme të Gjykatës së Lartë, që ndahet thellë përgjatë vijave gjinore, kjo sugjeron se është shumë më pak se koha ideale për Trumpin. Pra, çfarë tjetër mund të jetë përtej dorëheqjes tronditëse të Haleyt? Këtu janë disa teori:

Haley u eliminua nga shokët si Bolton dhe Pompeo: Nuk është sekret që këshilltari i Sigurimit Kombëtar dhe sekretari i shtetit respektivisht i takojnë vijës së ashpër të politikës së jashtme. Dhe përderisa Haley ishte jashtëzakonisht shumë e ashpër brenda OKB-së (dhe administratës së Trump), ajo thuhet se ishte një zë që nxiste më shumë moderim dhe duke vënë në lëvizje linjën e preferuar të republikanëve - privatisht. Ndërsa Haley ishte, pa dyshim, një yll në vitin e parë të administratës së Trumpit, ajo u përplas me të disa herë, ndër të tjera, për çështjen e Rusisë. Gjatë një shfaqjeje televizive në prill Haley njoftoi se SHBA-ja do të vendosë sanksione të reja ndaj Rusisë. Trump këmbënguli se asnjë sanksion i tillë nuk ishte aplikuar dhe Shtëpia e Bardhë, tha se kjo ishte keqkuptimin mbi një “konfuzion momental” nga ana e Haleyt. Ajo shpejt u përgjigj se nuk ka të bëjë me “ konfuzion”.

Asaj i duhet të fitojë para: Haley ka kaluar shumë kohë në zyrën e zgjedhur (ose të emëruar). Para se të zgjidhej guvernatore në vitin 2010, ajo kaloi gjashtë vjet si anëtare e Dhomës së Shtetit. Këto nuk janë punë jashtëzakonisht fitimprurëse. Në vitin 2015, një vit para se të caktohej për të shërbyer në administratën Trump, ajo dhe bashkëshorti i saj raportuan të ardhura vjetore prej pak më shumë se 170.000 dollarësh. Në vitin 2014 ky numër ishte afër 190.000 dollarë. Dhe në vitin 2013 Haley dhe bashkëshorti i saj Majkëll raportuan se fitonin 270.000 $, përcjell zeri.info.

Sipas deklaratës financiare të Haleyt në vitin 2018, ajo raportoi një numër të konsiderueshëm borxhesh të papaguara, duke përfshirë diku midis 25.000 dhe 65.000 $ në kartat e kreditit, një hipotekë më të madhe se 1 milion dollarë dhe një linjë kredie prej 250.000 deri në 500.000 $.

Me një fëmijë në kolegj dhe një tjetër të drejtuar atje në vitet e ardhshme, Haley mund të ishte joshur nga pagat më të larta të dikujt me një rezyme si ajo në sektorin privat.

Ajo dëshiron të kandidojë për presidente: Ka shumë pak dyshime se Haley i mban sytë drejt Shtëpisë së Bardhë në një moment në të ardhmen. Duke ditur se dorëheqja e saj do të shtonte zërat për një sfidë të mundshme primare ndaj Trumpit në vitin 2020, Haley buzëqeshi gjatë komenteve të saj të martën, duke bërë të qartë se ajo planifikon të bëjë fushatë për Trumpin në një periudhë dyvjeçare.

Në të vërtetë Haley është shumë e zgjuar për të kandiduar kundër Trumpit në vitin 2020. Ndërsa vlerësimet për popullaritetin e Trumpit janë në gjendje të keqe sa i përket elektoratit të gjerë, ai është ndër presidentët më të popullarizuar të republikanëve ndonjëherë midis votuesve republikanë. Askush nuk mund ta mposhtë Trumpin në  zgjedhjet primare në vitin 2020 dhe as Haley.

Por, vetëm për shkak se Haley nuk po kandidon në vitin 2020 nuk do të thotë se ajo ka hequr dorë. Mos harroni se nëse Trump fiton ose humbet në 2020-n propozimi i republikanëve për vitin 2024 do të jetë i hapur. Po, zëvendëspresidenti Mike Pence është një kandidat i mundshëm, veçanërisht nëse Trump fiton një mandat të dytë në vitin 2020. Dhe ai do të jetë kandidati i Trumpit. Por, çka nëse ka një dëshirë për një kandidat që ka marrëdhënie të mira me botën e Trumpit, por gjithashtu nuk është parë plotësisht dhe tërësisht të jetë në përputhje me një ish-president, i cili ishte, duke u shprehur butësisht, një kandidat dhe një president jotradicional i republikanëve? Sa për Haleyn! Ajo pothuajse ka kaluar dy vjet në administratën e Trumpit, po, por deri në vitin 2024 për të do të jenë gjashtë vjet larg nga Shtëpia e Bardhë. Kjo mund të jetë një gjë shumë tërheqëse për republikanët. / Zeri