Vdes komandanti i trupave të KFOR-it në Kosovë
Foto: Laura Hasani

Vdes komandanti i trupave të KFOR-it në Kosovë

Aktuale December 02, 2021 - 13:11

Ministrja e Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka njoftuar se ka vdekur gjenerali Klaus Reinhardt, i cili ishte komandanti i parë i trupave të KFOR-it në Kosovë.

Gërvalla ka thënë se Reinhardti ka thënë kontributin vendimtar në kthimin gradual të Kosovës në një jetë normale.

Image

“Me pikëllim të thellë kam pranuar lajmin që është ndarë nga jeta gjenerali Klaus Reinhardt. Si komandant i trupave të KFOR-it në Kosovë, gjenerali Reinhardt ka dhënë një kontribut vendimtar në kthimin gradual të Republikës së Kosovës në një jetë normale, civile dhe në rindërtimin e vendit pas një lufte të tmerrshme dhe përballjes me gjenocid”, tha ajo. /Zëri

Image

Postimi i plotë: