Ali Ahmeti jep detaje për marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë

Ali Ahmeti jep detaje për marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë

Aktuale qershor 13, 2018 - 21:08
Mësoni më shumë shumë detaje

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka folur për marrëveshjen e arritur mes Shkupit dhe Athinës për emrin e Maqedonisë.

Sipas Ahmetit, marrëveshja do të nënshkruhet të shtunën, nga kryeministri maqedonas dhe homologu i tij grek.

Në ceremoninë e nënshkrimit do të marrin pjesë krerë të Bashkimit Evropian, ka bërë të ditur Ahmeti.

Kreu i BDI-së ka thënë në T7 se emri i ri i Maqedonisë përfundimisht do të jetë Maqedonia e Veriut.

Ai ka treguar se ka pasur edhe opsione tjera për emrin e Maqedonisë, por që s'kanë qenë të pranueshme.