Moment historik për Kosovën, Thaçi flet në Samitin e BE-së (Foto)

Moment historik për Kosovën, Thaçi flet në Samitin e BE-së (Foto)

Aktuale maj 17, 2018 - 12:32
Lexoni lajmet më të fundit nga vendi, rajoni, bota....

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është lideri i parë i periudhës së pas pavarësisë që ka folur në një Samit të BE-së, i cili, pas atij të Selanikut është më i rëndësishmi për perspektiven evropiane të shteteve të Ballkanit Perëndimor, raporton “Zeri.info”.

LEXO EDHE: Samiti i Sofjes, rikonfirmim i BE-së për Ballkanin Perëndimor

Pasi kanë folur nikoqirët e këtij Samiti dhe liderët e BE-së, fjalën e ka marrë presidenti Thaçi, i cili ka fillimisht ka konfirmuar mbështetjen e Kosovës për deklaratën e BE-së dhe Agjendën prioritare të Sofjes. /ZËRI/

LEXO EDHE: Merkel: Ballkani i sigurt është interes i BE-së

Image

Image

Image

Image