Derby d’Italia solli gjithçka, tetë gola dhe dy penallti – Interi dhe Juventusi do ta vazhdojnë garën për titull

Sport October 27, 2024 - 20:10

Interi dhe Juventusi zhvilluar një triler të vërtet, duke barazuar me rezultat 4-4 në xhiron e nëntë të Serie A.

Loja nisi më mirë për Interi që arriti të  fitojë penallti që në start, pasi Danilo pengoi në zonë Marcus Thuramin.

Nga pika e bardhë doli të jetë i saktë Piotr Zielinski  që shënoi për 1-0.

Por Juventusi u kthye shpejt në lojë, fal një aksioni të bukur, ku Weston McKennie asistoi te Dusan Vlahovic që shënoi për 1-1.

Zonja e Vjetër nuk u ndal me kaq, duke marr epërsinë menjëherë pas barazimit, me Francisco Conceicaon i cili asistoi te Timothy Weah që shënoi na afër për 2-1.

Që kjo ndeshje do të ishte e madhe u kujdes, Henrikh Mkhitaryan që shënoi për 2-2.

Menjëherë pas golit, gjyqtari Marco Guida, akordoi penalltinë  e dytë për Interin, ku sërish Zielinski  ishte i saktë për 3-2.

jo vetëm pjesa e parë, por edhe e dyta ishe shumë e fortë dhe me gola.

Fillmisht në start Interi, arriti të dyfishëojë epërsinë me golin e Denzel Dumfries në minutën e 53-të kur shënoi për 4-2.

Por klubi më i madh italian nuk u dorëzua, ndërsa në lojë futi Kenan Ylidin, i cili hapi ndeshjen në minutën e 71-të kur shënoi për 4-3.

Zonja e Vjetër mori frenat e lojës në dorë, duke vazhduar të sulmonte dhe kjo iu shpërblye, pasi që Kenan Yildiz shënoi golin e dytë personal për 4-4.

Interi mbetet i dyti me 18 pikë, ndërsa Juventusi është i treti me 17 pikë. /telegrafi