Messi shkruan historinë me dy rekorde të mëdha pas fitores së Argjentinës në “Copa America”

Messi shkruan historinë me dy rekorde të mëdha pas fitores së Argjentinës në “Copa America”

Sport July 10, 2024 - 10:16

Lionel Messi ka thyer edhe dy rekorde tjera pas fitores së Argjentinës kundër Kanadasë në gjysmëfinalen e Kupës së Amerikës.

Argjentina mundi Kanadanë me rezultat 2-0 dhe siguroi vendin e saj në finale të Copa America, ku do të përballet me fituesin e ndeshjes mes Kolumbisë dhe Uruguait.

Golat në fitoren e kombëtares Albiceleste u shënuan nga Julian Alvarez dhe Lionel Messi, i cili shënoi golin e parë në këtë edicion të Copa America.

Megjithatë, goli i shënuar në ndeshjen ndaj Kanadasë do të thotë një rekord i ri për yllin argjentinas.

Messi tani është bërë zyrtarisht golashënuesi i dytë më i mirë ndërkombëtar me 109 gola, duke kaluar Ali Daein në tabelën e golashënuesve dhe renditet vetëm pas Cristiano Ronaldos me 130 gola.

Por, ky nuk ishte rekordi i vetëm i Messit pas kalimit në finalen e Copa America.

Fitorja e fundit do të thotë se Messi e ka çuar vendin e tij në shtatë finale të mëdha ndërkombëtare, me pesë në Copa America dhe dy në Kupën e Botës.

36-vjeçari ia kalon legjendave braziliane, Cafu dhe Roberto Carlos të cilët arritën secili nga gjashtë finale.

Ylli i Inter Miamit ka fituar dy nga gjashtë finalet e tij deri më tani dhe do të jetë i etur për të shtuar një trofe të tretë në kabinetin e tij të trofeve. /Telegrafi