Federata e Serbisë: Nëse UEFA s’i dënon kroatët dhe shqiptarët, ne s’do luajmë në “Euro 2024”

Federata e Serbisë: Nëse UEFA s’i dënon kroatët dhe shqiptarët, ne s’do luajmë në “Euro 2024”

Sport June 20, 2024 - 09:01

Kombëtarja e Kroacisë dhe ajo e Shqipërisë barazuan 2:2 në ndeshjen e rundit të dytë në fazën e grupeve të “Euro 2024”.

Në tribunat e stadiumit të Hamburgut ishin të pranishëm pothuajse 57 mijë tifozë, shkruan Indeksonline

Dy tifogrupet kaluan shumë mirë së bashku, duke kënduar e kërcyer.

Kurse në tribuna u shfaqën thirrje të përbashkëta, si: ‘Vrite serbin’”.

E kjo ka qenë arsyeja pse Federata e Futbollit të Serbisë ka bërë një reagim në UEFA. Madje ata kanë kërcënuar me mospjesëmarrje të vazhdueshme në “Euro 2024”.

“FFS-ja do të kërkojë masa më të rrepta nga UEFA edhe me koston e mos vazhdimit të garës. Kjo është skandaloze dhe ne nuk duam të ndodhë më”, tha sekretari i përgjithshëm i Federatës së Futbollit të Serbisë.

Kujtojmë që UEFA dje gjatë ditës publikoi vendimin se ka gjobitur Serbinë me 15 mijë euro për shkak të parullave raciste.