Klubet kosovare do t’i mësojnë sot kundërshtarët e tyre në Evropë

Klubet kosovare do t’i mësojnë sot kundërshtarët e tyre në Evropë

Sport June 18, 2024 - 10:05

Sot (e martë), me fillim nga ora 14:00, do të hidhet shorti i raundit të parë kualifikues të Ligës së Kampionëve.

Në short do të marrin pjesë 28 ekip, nga të cilat 14 janë në vazon bartëse. Pikërisht në këtë vazo është edhe Ballkani, i cili do të ketë short më të lehtë.

Skuadra kampione e Kosovës mund të përballet me këto klube: Hamrun Spartans (Malta), FC Struga (Maqedoni e Veriut), FK Decic (Mali i Zi), KF Egnatia (Shqipëri), UE Santa Coloma (Andorrë).

Ndeshjet do të luhen me sistemin vajtje-ardhje, dhe do të luhen në datat 9/10 korrik dhe 16/17 korrik 2024.

Një orë më vonë do të hidhet edhe shorti i fazës së parë kualifikuese të Ligës së Evropës.

Në këtë fazë të përfshira janë 12 ekipe, nga to edhe Llapi, si nënkampion i Kosovës.

Kundërshtarët e mundshëm të Llapit janë këta, nga vazo bartëse: Sheriff Tiraspol (Moldavi), NK Maribor (Slloveni), FC Tobol (Kazakistan), Wisla Krakoë (Poloni), Pafos (Qipro), Paksi (Hungari).

Edhe këtu do të luhen ndeshjet me sistem vajtje-ardhje, derisa ndeshjet do të zhvillohen në datat 11 dhe 18 korrik.

Nga ora 16:00 do të nisë shorti edhe për fazën e parë kualifikuese të Ligës së Konferencës.

Në këtë pjesë të shortit janë të përfshira 50 ekipe, të ndara në pesë grupe.

Në grupin e parë të shortit është Malisheva, e cila është në vazon e ekipeve jobartëse, shkaku që sivjet po debuton në garat evropiane.

Kundërshtarët e mundshëm të Malishevës janë: Shkëndija (Maqedoni e Veriut), Buducnost (Mali i Zi), Inter d’Escaldes (Andorrë), Tirana (Shqipëri), La Fiorita (San Marino).

Ndeshjet e Ligës së Konferencës po ashtu do të luhen me sistemin vajtje-ardhje, derisa takimet luhen më 11 dhe 18 korrik 2024.

Nga faza e dytë kualifikuese në këtë kompeticion do të paraqitet edhe Drita. /Express