Ronaldo flet për pensionimin e tij nga futbolli

Ronaldo flet për pensionimin e tij nga futbolli

Sport June 12, 2024 - 12:23
Lajmet e fundit nga sporti

Cristiano Ronaldo është hapur për të ardhmen e tij, duke pranuar se nuk i kanë mbetur edhe shumë vite në futboll.

Në moshën 39-vjeçare, ditët e yllit portugez si lojtar janë të numëruara. Megjithatë, ai vazhdon të luajë për Al-Nassrin, pasi ka shënuar 44 herë në 45 ndeshje në sezonin 2023-24. Ai e ktheu kohën përsëri këtë javë kur shënoi dy herë në fitoren miqësore të Portugalisë kundër Irlandës.

Edhe pse ai ka ende prekjen magjike dhe këmbëngul se pasioni i tij për lojën është ende intensiv, Ronaldo është i vetëdijshëm se nuk mund të garojë në nivelin më të lartë për shumë më gjatë dhe ka sugjeruar se mund të tërhiqet së shpejti.

“E di që nuk më kanë mbetur edhe shumë vite në futboll”, tha ai për “SporTV”.

“Dhe, siç thonë në Spanjë, çdo vit është një dhuratë që kalon dhe unë mund të vazhdoj të luaj. Të luash pas moshës 35 ose 36 vjeç është tashmë një dhuratë, tani jam 39 vjeç dhe çdo vit përpiqem ta shijoj. E rëndësishme është të jesh mirë fizikisht dhe mendërisht për të ndihmuar ekipin. Dhe, siç e dini tashmë, më bashkon dashuria e përjetshme për kombëtaren. Kam 20 vjet këtu dhe dua të vazhdoj. Unë jam i dashuruar me futbollin. Çdo ndeshje është e veçantë, imagjinoni në Euro me Portugalinë, ndiheni krenarë... Është një ëndërr, si kur isha 20 vjeç”.

Portugalia do të garojë në “Euro 2024” këtë verë dhe mund të jetë turneu i fundit i madh i Ronaldos për kombëtare. Portugalia do të ketë ndeshjen hapëse kundër Republikës Çeke më 18 qershor. /Zëri