UEFA dëshiron që ndeshjet e Ligës së Kampionëve të luhen në SHBA

UEFA dëshiron që ndeshjet e Ligës së Kampionëve të luhen në SHBA

Sport May 28, 2024 - 21:12

Drejtori i Përgjithshëm i CBS Sports ka sugjeruar që ndeshjet e Ligës së Kampionëve mund të luhen në Shtetet e Bashkuara brenda gjashtë vjetëve të ardhshme.

David Berson, president dhe shefi ekzekutiv i CBS Sports, ka folur me optimizëm për mundësinë që UEFA të organizojë një lojë të Ligës së Kampionëve në tokën amerikane në të ardhmen.

CBS Sports transmeton futbollin e Ligës së Kampionëve dhe Ligës së Evropës në Shtetet e Bashkuara përmes rrjetit të vet dhe platformës së transmetimit Paramount+. 

Paramount Global zotëron CBS dhe është gati të nisë një marrëveshje të re transmetimi gjashtëvjeçare me vlerë 1.5 miliardë dollarë. 

Liga e Kampionëve në veçanti ka pasur rritje të konsiderueshme për një audiencë amerikane, ndërsa emisioni në studio i CBS që shfaq lojtarë si Micah Richard dhe Jamie Carragher, të ankoruara nga Kate Abdo, ka një shtrirje masive në mediat sociale. Prandaj, ideja e një loje që luhet jashtë Evropës për të kënaqur më tej këtë kërkesë është diçka për të cilën flitet prej disa kohësh.

Berson tha për “The Athletic” në një konferencë për shtyp përpara finales së këtij sezoni të Ligës së Kampionëve: “Ne nuk kemi asgjë për të thënë në këtë moment, por nuk do të habitesha nëse gjatë këtyre gjashtë viteve të ardhshme, ju do të shihni këtë në lojë, është diçka që ne e mirëpresim”.

Finalja e Ligës së Kampionëve të këtij sezoni më 1 qershor do të luhet mes Real Madridit dhe Borussia Dortmundit. Të parët po kërkojnë titullin e tyre të 15-të të rekordeve evropiane, ndërsa të dytët janë në kërkim të titullit të parë që nga viti 1997 dhe i vetëm i dytë në përgjithësi. /Zëri