Martinezi shpjegon pse Portugalia ka ende nevojë për Ronaldon

Martinezi shpjegon pse Portugalia ka ende nevojë për Ronaldon

Sport May 21, 2024 - 20:20

Trajneri i Portugalisë, Roberto Martinez, ka theksuar pse 39-vjeçari Cristiano Ronaldo është ende vendimtar për ekipin e tij përpara Euro 2024.

Ronaldo është përfshirë në skuadrën e Portugalisë së Martinezit për Euro 2024, me 39-vjeçarin që do të luajë në turneun e tij të 11-të të madh ndërkombëtar. 

Ish-ylli i Manchester Unitedit dhe Real Madridit ka bërë 206 paraqitje për Portugalinë dhe ka shënuar 128 gola dhe do të shpresojë të shtojë numrin e tij në Gjermani. 

Martinezi e bëri të qartë se Ronaldo e meriton vendin e tij në skuadër pavarësisht viteve të tij të avancuara për shkak të formës që ai ka treguar në Ligën Pro Saudite me Al-Nassr.

Ronaldo do të synojë për një tjetër titull me Portugalinë pasi ka ndihmuar kombëtaren të fitojë Euro 2016 dhe Ligën e Kombeve inauguruese në 2019. 

Veterani është një nga shtatë sulmuesit në skuadër pasi Martinezi ka përzgjedhur edhe Bernardo Silva, Diogo Jota, Francisco Conceicao, Goncalo, Ramos, Joao Felix, Pedro Neto dhe Rafael Leao.

Ai u tha gazetarëve: “Sa për Cristiano Ronaldon, mendoj se është më mirë të flasim për statistikat. Një lojtar që shënon 42 gola në 41 ndeshje për klubin e tij tregon vazhdimësi, një aftësi fizike për të qenë gjithmonë në formë dhe cilësore para portës që ne me të vërtetë. si dhe nevojë. Ne nuk bëjmë zgjedhje në bazë të vendit ku luajnë lojtarët. Ne duam të krijojmë ekipin më të mirë dhe të thërrasim 26 lojtarët që përbëjnë ekipin më të mirë. Ne monitorojmë performancën individuale të lojtarëve dhe rolin që ata kanë në dhomat e zhveshjes. Ka lojtarë që kanë role dytësore në dhomat e zhveshjes dhe të tjerë që kanë role të rëndësishme në dhomat e zhveshjes më pak të forta që nga marsi i vitit 2023 e deri më tani, ne kemi shumë informacione”. /Zëri