Granit Xhaka “mbulohet” me para nga Leverkuseni me fitimin e titullit në Bundesligë

Granit Xhaka “mbulohet” me para nga Leverkuseni me fitimin e titullit në Bundesligë

Sport April 20, 2024 - 12:30

Granit Xhaka, një nga figurat kyçe dhe lojtarët më të rëndësishëm të Bayer Leverkusenit, festoi fitoren e titullit të kampionit të Bundesligës së Gjermanisë të dielën.

Përveç suksesit dhe lavdisë që sjell një titull kampioni në aspektin sportiv, përfundimi i këtij sezoni gjithashtu ofron përfitime financiare të mëdha për lojtarët dhe stafin e Bayer Leverkusenit.

Mediumi gjerman “Bild” ka raportuar se trajneri i skuadrës, Xabi Alonso, është i përfshirë në një bonus prej 500 mijë frangash zvicerane, i cili është parashikuar në kontratën e tij nëse arrin të fitojë titullin kampion deri në vitin 2026.

Disa nga lojtarët e tij po ashtu kanë në kontratat e tyre bonuse për një fitore të titullit, të cilat arrijnë në shifra deri në 250 mijë franga zvicerane, duke u varur nga numri i paraqitjeve gjatë sezonit.

Mediat zvicerane si “20min.ch” zbulojnë se Xhaka gjithashtu të pritet të marrë një bonus të ngjashëm për rolin e tij në suksesin e madh të klubit. Megjithatë, ambiciet e Xhakës nuk përfundojnë me kaq, ai tani synon të fitojë trofe të tjera me ekipin e tij, si Liga e Evropës dhe Kupa e Gjermanisë.

Natyrisht, me këto objektiva të ardhshme, vijnë edhe bonuse financiare të tjera që mund të shtojnë në bashkëpunimin e tij me klubin.

Këto bonuse nuk vetëm që e shpërblejnë atë për suksesin sportiv, por gjithashtu konfirmojnë angazhimin dhe ndikimin e tij te klubi si një lider i vërtetë në fushë dhe jashtë saj. /Telegrafi/