Voska në finale të Kupës së Maqedonisë së Veriut dhe shkruan historinë, eliminohet Shkupi

Voska në finale të Kupës së Maqedonisë së Veriut dhe shkruan historinë, eliminohet Shkupi

Sport April 17, 2024 - 17:39

Nuk ka finale shqiptare në edicionin e sivjetshëm të Kupës së Maqedonisë së Veriut. Voska Sport – Tikveshi do ta diskutojnë trofeun e Kupës.

Ekipi nga Ohri ka shkruar historinë, duke u kualifikuar për herë të parë në finale të Kupës, pasi eliminoi Makedonija Gjorçe Petrovin në gjysmëfinale.

Edhe përkrahë humbjes 2:1 në ndeshjen e kthimit, Voska kualifikohet më tej falë triumfit 2:0 në ndeshjen e parë në Ohër dhe me rezultat të përgjithshëm 3:2 eliminon Makedonija Gjorçe Petrovin nga kjo garë.

Ndërkohë ka befasuar Shkupi që eliminohet në gjysmëfinale nga skuadra e Tikveshit.

Të dyja ndeshjet gjysmëfinale si ajo e zhvilluar në Çair edhe kjo sot në Kavadar u mbyllën me barazime pa gola, teksa në gjuajtjen e penalltive, futbollistët e Tikveshit u treguan më të saktë dhe morën kualifikimin drejt finales.

Finalja e madhe e Kupës së Maqedonisë së Veriut ndërmjet Voska Sport dhe Tikveshit do të luhet me 22 maj./Telegrafi/