Chelsea merr vendim final për Pochettinon

Chelsea merr vendim final për Pochettinon

Sport April 02, 2024 - 21:38

Todd Boehly ka lënë të kuptohet se Mauricio Pochettino do t’i jepet kohë për ta rikthyer Chelsean në nivele të larta.

Blutë kanë shkarkuar tashmë dy trajnerë që kur Boehly bleu klubin së bashku me Behdad Eghbali në 2022.

Thomas Tuchel u shkarkua në shtator të atij viti, përpara se Graham Potter të shkarkohej po ashtu në prill 2023.

Pochettino , 52 vjeç, u emërua verën e kaluar, por deri më tani nuk ka qenë në gjendje të ndryshojë rënien e Bluve.

Chelsea ndodhet në vendin e 11-të në tabelën e Premier League, pasi ka rënë në një barazim 2-2 në shtëpi me dhjetë lojtarë të Burnley të shtunën.

Blutë u sulmuan edhe një herë nga tifozët e pakënaqur, por Boehly është lutur për durim.

Duke folur për Forbes , 50-vjeçari tha: “Thjesht duhet ta lëmë procesin të zhvillohet dhe t’u japim atyre kohë që të kalojnë nga të qenit lojtarë individualë të pabesueshëm me aftësi të mëdha për t’u bashkuar në një ekip”.

“Lajmi i mirë është se njerëzit kujdesen kaq shumë. Dhe lajmi i keq është se njerëzit kujdesen kaq shumë. Kjo çon në raste kur ata janë të frustruar me ekipin dhe pronarët”.

“E kuptoj këtë, por ne duhet të vazhdojmë të qëndrojmë në planin tonë”, ka deklaruar ai.

Në po këtë intervistë, Boehly foli edhe për tërheqjen e tij ndaj futbollit anglez.

“Liga Premier transmetohet në çdo vend të botës. Unë mendoj se Koreja e Veriut dhe Rusia janë të vetmet që nuk e transmetojnë atë”.

“Është e pozicionuar në mënyrë unike në orë në SHBA, sepse të shtunën në mëngjes, nuk ka shumë konkurrencë”, ka shtuar më tej ai. /Telegrafi/