Ajaxi synon Xavin në kërkim të trajnerit të ri

Ajaxi synon Xavin në kërkim të trajnerit të ri

Sport April 02, 2024 - 20:51
Lajmet e fundit nga sporti

Ajaxi thuhet se është i etur për të punësuar Xavin nëse trajneri do të largohet nga Barcelona këtë verë.

E ardhmja e Xavit është objekt spekulimesh pasi legjenda e Barçës zbuloi se ai do të largohet nga Katalonja në fund të sezonit 2023-24. Dhe Ajaxi është ndër ata që përpiqen të sigurojnë shërbimet e tij në vazhdim, me skuadrën e Eredivisie të etur për të sjellë Xavin si trajner skuadrën e tyre duke filluar nga korriku, sipas “Sport”.

John van 't Schip, trajneri i Ajaxit, ka zbuluar gjithashtu se ai do të largohet nga klubi këtë verë, duke i lënë gjigantët holandezë të kërkojnë një fytyrë të re në kampionatin e ardhshëm. Xavi, nga ana e tij, ka insistuar se ai do të pushojë një vit pasi të përfundojë mandati i tij në Barça.

Disa anëtarë të hierarkisë së Barcelonës po përpiqen të bindin Xavin që të qëndrojë në klub për të paktën një sezon më shumë, me zëvendëspresidentin Rafa Yuste që kryeson akuzën: “Unë do të përpiqem të bind Xavin, por është një vendim personal për të. Kanë mbetur edhe ndeshjet e ligës, Liga e Kampionëve... duhet ta lëmë ta shijojë. Shpresoj dhe uroj që ai të vazhdojë sepse ne po flasim për një projekt, jo për një sezon apo dy”. /Zëri