Barcelona heq dorë nga Flicku, shkon pas De Zerbit për ta pasuar Xavin

Barcelona heq dorë nga Flicku, shkon pas De Zerbit për ta pasuar Xavin

Sport March 01, 2024 - 10:01
Lajmet e fundit nga Sporti

Barcelona thuhet se do të heqë dorë nga Hansi Flicku, pasi ka bërë Roberto De Zerbin kandidatin e tyre kryesor për të pasuar Xavin, pasi hoqi dorë nga Mikel Arteta.

Ndërsa gjigantët katalanas lundrojnë në ujërat e trazuara të tranzicionit të trajnerëve, ata e gjejnë veten mes një procesi vendimmarrës vendimtar. Luis Enrique dhe Mikel Arteta janë të lidhur me kontratë me Paris Saint-Germainin dhe Arsenalin respektivisht deri në vitin 2025.

Ndërsa Enrique mban përgjegjësinë për të riformuar strukturën sportive të PSG-së pas largimit të Kylian Mbappes, Arteta e ka drejtuar Arsenalin drejt sukseseve të dukshme në Premierligë që nga largimi i Arsene Wengerin dhe klubi nga Londra veriore do ta mbajë atë me çdo kusht, duke i lënë të dy jashtë mundësive të Barçës.

Pavarësisht arritjeve të shkëlqyera të Flickut, duke përfshirë një triumf gjashtëfish me Bayern Munichun, sipërmarrjet e mëvonshme me kombëtaren gjermane, kanë qenë më pak të frytshme, duke ngritur dyshime për përshtatshmërinë e tij për vendin e trajnerit në “Camp Nou”. Prandaj, presidenti i Barcelonës, Joan Laporta e ka hequr atë nga lista e ngushtë, sipas një raporti në AS.

De Zerbi, strategu 44-vjeçar, emri i të cilit jehon fuqishëm në qarqet e Barcelonës. Pavarësisht mungesës së përvojës së drejtpërdrejtë në La Liga dhe nuancave të kulturës së klubit, uria, mprehtësia taktike dhe filozofia e futbollit të De Zerbit përputhen ngushtë me etikën tradicionale të Barcelonës. Qëndrimet e tij të suksesshme në Sassuolo dhe Shakhtar Donetsk, të karakterizuara nga një futboll i gjerë dhe estetikisht i këndshëm, së bashku me arritjet e tij aktuale në Brighton, nënvizojnë kredencialët e tij si një perspektivë premtuese menaxheriale.

Përfaqësuesit e tij, Edmundo Babchi dhe Edoardo Crnjar, së fundmi u angazhuan në një diskutim me Decon, drejtorin sportiv të Barcelonës, gjë që tregon seriozitetin me të cilin klubi e sheh emërimin e mundshëm të De Zerbit. /Zëri