Saka sjell një arritje të jashtëzakonshme në Arsenal në moshën vetëm 22 vjet

Saka sjell një arritje të jashtëzakonshme në Arsenal në moshën vetëm 22 vjet

Sport February 11, 2024 - 19:04

Bukayo Saka solli një moment historik mbresëlënës pasi Arsenali e mposhti West Hamin në pjesën e parë të ndeshjes së tyre në stadiumin “London”.

Ylli i Topçinjve shënoi golin e tij të 50-të për klubin në moshën vetëm 22-vjeçare në paraqitjen e tij të 210-të për skuadrën e Londrës veriore. 

Pas golit të parë të William Salibas në minutën e 32-të, Saka shënoi nga pika e bardhë nëntë minuta më vonë, përpara se Gabriel dhe Leandro Trossard të mbyllnin një goditje të jashtëzakonshme 15-minutëshe nga Arsenali kundër West Hamit.

Saka shënoi sërish në minutën e 60-të për të shënuar 5-0 dhe është golashënuesi më i mirë i Arsenalit në të gjitha garat këtë sezon me 12, tre përpara Gabriel Jesus dhe Trossardit.

Sipas “OptaJoe”, mposhtja e Arsenalit ndaj West Hamit në pjesën e parë shënoi herën e parë që ata kryesuan një ndeshje jashtë fushe në Premierligë me një diferencë më shumë se katër gola në pjesën e parë që nga ndeshja e tyre e famshme si jashtë ndaj Newcastle Unitedit në shkurt 2011. Ata 

kishin barazuar 4-4 në atë lojë. /Zëri