Hidhet shorti i Euro 2024, Shqipëria në grupin e “vdekjes”

Hidhet shorti i Euro 2024, Shqipëria në grupin e “vdekjes”

Sport December 02, 2023 - 18:52
Lajmet e Fundit nga Sporti

Është hedhur shorti për fazën e grupeve të kampionatit evropian “Euro 2024”.

Shorti është në hedhur në Hamburg të Gjermanisë.

Gjermani është vendi mikpritës i këtij kampionati, ku do të fillojë më 14 qershor deri më 14 korrik.

Tashmë skuadrat kanë më mësuar kundërshtarët e tyre në fazën e grupeve.

Pjesë e kampionatit është edhe Shqipëria, ku përballë në Grupin B do t’i ketë këto skuadra: Spanja, Kroacia dhe Italinë, e që mund të quhet edhe grupi i "vdekjes".

Tri kombëtare tjera do të kompletohen në grupet e tyre pasi t’i zhvillojnë ndeshjet përmes play-off-it në muajin mars.

Pjesë është edhe Zvicra, ku bëjnë pjesë futbollistët shqiptar, Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri e Ardon Jashari, ku do të kenë punë me Gjermanin, Skotlandën dhe Hungarinë. /Zëri

Grupi A:

Gjermania, Skotlanda, Hungaria, Zvicra.

Grupi B:

Spanja, Kroacia, Italia, Shqipëria.

Grupi C:

Slovenia, Danimarka, Serbia, Angli.

Grupi D :

Play-off, Holanda, Austria, Franca.

Grupi E:

Belgjika, Sllovakia, Rumania, Play-off.

Grupi F:

Turqia, Play-off, Portugalia, Republika Çeke.