Messi ka vendosur për klubin e tij të ardhshëm pasi të largohet nga Inter Miami

Messi ka vendosur për klubin e tij të ardhshëm pasi të largohet nga Inter Miami

Sport September 30, 2023 - 13:28

Kontrata e Lionel Messit në Inter Miami mund të mos skadojë deri në fund të vitit 2025, por argjentinasi thuhet se tashmë ka një tjetër klub në radhë për t’u transferuar.

Reklama

Në fillim të kësaj vere, u njoftua se Messi, 36 vjeç, do të hiqte dorë nga futbolli i Ligës së Kampionëve dhe Paris Saint-Germain për të lënë gjurmë në ekipin e Major League Soccer, Inter Miami.

Sipas komenteve të bëra nga Jorge Mas, fituesi i Kupës së Botës nënshkroi një kontratë në korrik që do ta mbante atë në klub deri në dhjetor të vitit 2025 dhe do t’i jepej një pagë vjetore afërsisht 60 milionë dollarë.

Pavarësisht se shënoi 11 gola në 11 paraqitjet e tij të para, duke shtuar një tjetër trofe në kabinetin e tij dhe duke ndihmuar klubin nga Florida për të arritur në finalen e Open Cup, duket sikur mendja e Messit është ende në të ardhmen.

Sipas gazetës spanjolle El Nacional, shtatë herë fituesi i Topit të Artë do t’i thotë lamtumirën ekipit, në bashkëpronësi të David Beckham, pas skadimit të kontratës së tij në 2025.

Në vend që të nënshkruajë për një vit tjetër, Messi thuhet se pritet të transferohet në shtëpi në klubin e tij të fëmijërisë, Newell’s Old Boys.

36-vjeçari ka diskutuar më parë për t’u rikthyer në Premiera Division argjentinas dhe për të luajtur përsëri për La Lepra, pasi kaloi pesë vjet atje në fëmijërinë e tij.

“Nëse kthehem nesër në Argjentinë, gjë që do të më pëlqente, klubi për të cilin do të luaja do të ishte Newell’s”, kishte thënë Messi për El Planeta Urbano më 2016.

Ai e dyfishoi këtë deklaratë më vonë në një intervistë me TyC Sports.

“Ëndrra ime është të luaj në Newell’s, por nuk e di se çfarë do të ndodhë, dhe një pjesë e këtij dyshimi është për shkak të mënyrës se si vendi është këtë moment”.

Pavarësisht se tashmë ka formuluar një plan largimi, Messi ka ende pesë ndeshje të ligës për të luajtur me Inter Miami këtë sezon.