Martinezi këmbëngul se “ne e dimë” se Messi do të fitojë Topin e Artë

Martinezi këmbëngul se “ne e dimë” se Messi do të fitojë Topin e Artë

Sport September 17, 2023 - 18:43

Portieri i Argjentinës dhe Aston Villas, Emiliano Martinez, këmbëngul se “ne e dimë” se Lionel Messi do të fitojë Topin e Artë.

Martinezi është nominuar për Topin e Artë pasi luajti një rol kyç në triumfin e Argjentinës në Kupën e Botës, por portieri i Aston Villa beson se Messi është pothuajse i sigurt se do ta heqë çmimin pasi kapiten i skuadrës së tij drejt lavdisë në vitin 2022. Erling Haaland është ndoshta i tij i vetmi rival i vërtetë, pasi ka shënuar 52 gola sezonin e kaluar për Manchester Cityn, por Martinez këmbëngul se Messi do të shtojë një Top të Artë të tetë në kabinetin e tij të trofeut të pabesueshëm.

Martinez tha: “Ne e dimë se kush do ta fitojë Topin e Artë: shoku im Messi. Jam krenar që jam atje”.

Disa mund të argumentojnë se Messi nuk i ka arritur arritjet e Haaland në nivel klubi në vitin e kaluar kalendarik, pasi norvegjezi fitoi trefishin me Cityn sezonin e kaluar dhe ishte qendror për suksesin e tyre. Megjithatë, Messi arriti lavdinë e tij kurorëzuese duke ngritur Kupën e Botës, dhe ishte përsëri ylli në Katar, kështu që nuk është çudi që bashkëkombasi i tij insiston se ai do të fshijë mënjanë konkurrencën. /Zeri.info