Maldini dhe Massara thuhet se janë shkarkuar nga Milani

Maldini dhe Massara thuhet se janë shkarkuar nga Milani

Sport June 06, 2023 - 08:43

Sipas raportimeve të vona të mbrëmjes së hënë, dy Paolo Maldini dhe Ricky Massara janë shkarkuar nga Milani pas një takimi të tensionuar me pronarin Gerry Cardinale.

Takimi kishte për qëllim të përcaktonte strategjinë për sezonin e ardhshëm, por burime të shumta pohojnë se ai shkoi shumë keq, veçanërisht midis Maldinit dhe shefit të RedBird, Cardinale.

Tani Daniele Longo i Calciomercato.com raporton se Maldini dhe krahu i tij i djathtë Massara janë shkarkuar nga Cardinale, në vend të sugjerimit fillestar që ata kishin dhënë dorëheqjen.

Kjo do të thotë një transformim total i strukturës në krye të klubit, ku Maldini dhe Massara kishin qenë në krye të transferimeve dhe negocimit të kontratave.

Mediumi Tuttomercatoweb argumentoi se ishte pjesë e një lufte për pushtet me drejtorin e përgjithshëm Giorgio Furlani, i cili mori një rol më qendror në fazat e fundit të zgjatjes së kontratës së Rafael Leao.

Do të ishte një largim i dhimbshëm për tifozët e Milanit, pasi Maldini ka qenë në klub gjatë gjithë karrierës së tij, fillimisht si lojtar dhe më pas si drejtor nga viti 2018.

Sugjerimet fillestare për një zëvendësues përfshijnë shqiptarin Igli Tare, i cili mëngjesin e së hënës njoftoi se nuk do të vazhdojë kontratën si drejtor sportiv në Lazio.

Sidoqoftë, Furlani është përsëri një alternativë për të marrë kontrollin e mëtejshëm të drejtimit për të ardhmen e klubit me ndihmën e Geoffrey Moncada.