UEFA konfirmon se Marciniaku do të gjykojë finalen e Ligës së Kampionëve

UEFA konfirmon se Marciniaku do të gjykojë finalen e Ligës së Kampionëve

Sport June 02, 2023 - 14:23
Lajmet e fundit nga Sporti

UEFA ka konfirmuar se Szymon Marciniak do të gjykojë finalen e ardhshme të Ligës së Kampionëve mes Manchester Cityt dhe Interit, pasi roli i tij u vu në dyshim pasi u shfaq si folës kryesor në një tubim të fundit të së djathtës ekstreme në Poloni.

Marciniak së fundmi u shfaq përkrah politikanit Slawomir Mentzen, liderit të Slaëomir Mentzen të partisë polake të ekstremit të djathtë Konfederacja, por më vonë pretendoi se ai kurrë nuk ka mbështetur asnjë parti, organizatë ose individë politikë.

Si rezultat i pjesëmarrjes së tij në këtë ngjarje, kishte pasur sugjerime që Marciniak mund të zëvendësohej si gjyqtar për finalen e ardhshme të Ligës së Kampionëve.

Pas publikimit të një deklarate në Instagram dhe kërkesës së UEFA-s me një falje formale, organi drejtues ka konfirmuar se Marciniak në fund të fundit do të marrë drejtimin e ndeshjes së madhe më 10 qershor.

“UEFA ka hetuar me zell akuzat rreth pjesëmarrjes së Szymon Marciniak në një ngjarje të organizuar në Katowice më 29 maj 2023”.

“Këto akuza merren me seriozitetin më të madh nga UEFA dhe i gjithë komuniteti i futbollit pasi ne refuzojmë pa mëdyshje vlerat e promovuara nga një grup i lidhur me këtë konferencë”.

“Pas një shqyrtimi të plotë, ne kemi marrë një deklaratë nga zoti Marciniak, ku shprehte ndjesën më të thellë dhe jepte një sqarim në lidhje me përfshirjen e tij në ngjarje”.

“Pas deklaratës së zotit Marciniak, UEFA pranon faljen dhe sqarimin e tij të thellë. Bazuar në informacionin e dhënë, UEFA konfirmon se Marciniak do të përmbushë rolin e tij si gjyqtar për finalen e Ligës së Kampionëve 2023”, thuhet në një deklaratë zyrtare sot (e premte) pasdite.

Ndryshe, në finale do të luajë Interi kundër Manchester Cityt nga ora 21:00 më 10 qershor në stadiumin Olimpik Ataturk në Stamboll.