Ten Hag dëshiron 40 gola nga Rashfordi sezonin e ardhshëm

Ten Hag dëshiron 40 gola nga Rashfordi sezonin e ardhshëm

Sport May 28, 2023 - 13:58
Lajmet e fundit nga Sporti

Erik ten Hag beson se Marcus Rashford është i aftë të ketë një sezon me 40 gola dhe ka ende shumë hapësirë për përmirësim në lojën e tij.

Rashfordi ka qenë lojtari i spikatur për Manchester Unitedin këtë sezon, pasi ka shënuar 30 gola në 54 paraqitje në të gjitha garat dhe ka dhënë 11 asistime. Ai është një nga arsyet kryesore pse “Djajtë e Kuq” arritën të sigurojnë një vend në Ligën e Kampionëve këtë sezon.

Megjithatë, Ten Hag beson se ka mundësi për përmirësim në lojën e sulmuesit dhe se ai mund të shënojë 40 gola në sezon.

Duke folur për “manutd.com”, Ten Hag tha: “Pjesën e parë mendoj, po. Me Marcus, ka shumë hapësirë për përmirësim në lojën e tij dhe jam i bindur se ai mund të shënojë edhe më shumë. Mendoj se kur ju merrni për shembull dhjetë ndeshjet e fundit që ai nuk shënoi aq shumë gola, mendoj vetëm dy ose tre. Ai mund të përmirësohet, por unë jam i lumtur”.

“Ku ishte ai sezonin e kaluar dhe çfarë bëri tani dhe se ai e riktheu veten. Ne e mbështetëm atë ku mundëm, me mënyrën se si luajmë, por edhe në mentalitetin e tij mendor. Kështu që ne jemi të kënaqur me këtë. Por po, ne duhet të shtyjmë për më shumë dhe jam i sigurt se ai është i aftë të shënojë 40 gola në një sezon. Dhe gjithashtu të bëjë për të hapin e ardhshëm”.

Kontrata e ndërkombëtarit anglez skadon në fund të sezonit 2023-24 dhe klubi shpreson se ai do të nënshkruajë një marrëveshje të re afatgjatë shumë shpejt. /Zeri.info