Pas humbjes së titullit, Saka: Vërtet dhemb shumë

Pas humbjes së titullit, Saka: Vërtet dhemb shumë

Sport May 24, 2023 - 15:30
Lajmet e fundit nga Sporti

Bukayo Saka ka pranuar se “vërtet dhemb” pas rënies së titullit të Arsenalit, por gjithashtu ka këmbëngulur se skuadra është ende e uritur për trofe.

“Topçinjtë” kryesuan garën për titull për një rekord 248 ditësh, por pësuan një rënie në formë në fund të sezonit, gjë që i lejoi Manchester Cityn të rikuperonte terrenin e humbur dhe të fitonte trofeun e Premierligës. Në fakt, ata fituan vetëm dy herë në pesë ndeshjet e fundit, duke përfshirë një humbje 4-1 ndaj kampionit Cityt, që mund të konsiderohet si gozhda e fundit në arkivolin e tyre. Saka ka pranuar tani se mënyra se si sfida e Arsenalit u rrëzua ishte e dhimbshme, por gjithashtu u zotua se do të ndihmojë në sjelljen e suksesit të klubit në të ardhmen.

“Ne po shkojmë në drejtimin e duhur, si ky (duke lëvizur dorën për të nënkuptuar një kthesë lart). Kam parë shumë ndryshime [gjatë viteve]. Natyrisht, duke folur për këtë sezon, dhemb shumë. Me të vërtetë dhemb shumë të mendosh se si e kemi mbyllur këtë sezon dhe çfarë mund të kishte qenë. Por një gjë mund të them është, siç thatë ju, që prej dy ose tre viteve të fundit që kam luajtur, e kam parë këtë ekip dhe klubin të rritet”, tha ai në një takim me ish-sulmuesin e “Topçinjve”, Ian Wright.

“Koha është në anën tonë. Ju mund të shikoni ekipin tonë dhe shumë nga lojtarët janë të rinj. Ne jemi të uritur dhe shumë prej nesh nuk kanë fituar trofe në Arsenal kështu që duam të arrijmë gjëra të mëdha. Nëse shikoni mënyrën se si ne të gjithë flasim, ne duam të fitojmë dhe duam të fitojmë këtu”.

Saka, të cilit iu dha një zgjatje e kontratës të martën, kishte qenë në formë të pabesueshme për pjesën më të madhe të sezonit, duke shënuar 13 gola dhe duke dhënë 11 asistime, gjë që e ka bërë atë shpesh objektivin e trajtimit të ashpër nga mbrojtësit kundërshtarë.

Megjithatë, ai këmbënguli se është “mirë” dhe ka atë që duhet për t’u përballur me fizikun.

“Dëgjo, unë jam mirë. Unë nuk mendoj se ju duhet të shqetësoheni për mua. Unë mendoj se kam gjithçka në vend për të qenë i shëndetshëm, të jem në fushë çdo javë, javë jashtë. Unë kam qenë në gjendje të luaj çdo lojë këtë sezon pavarësisht të gjitha ndeshjeve dhe goditjeve, e kështu me radhë e kështu me radhë”, shtoi ai. /Zeri.info