Pele dërgohet përsëri në spital

Pele dërgohet përsëri në spital

Sport November 30, 2022 - 16:41
Lajmet e Fundit nga Sporti

Legjenda e futbollit Brazilian, Pele u dërgua në spital të martën më 29 nëntor në Sao Paulo, në një vizitë që nuk ishte planifikuar.

Pele u dërgua në spitalin Albert Einstein në Sao Paulo, Brazil, nga gruaja e tij Marcia Aoki dhe një kujdestare të martën, sipas “ESPN Brazil”.

Ata thonë se ai ka mbërritur pa planifikuar si pasojë e ënjtjes në të gjithë trupin, ndryshe nga vizitat e mëparshme të planifikuara.

82-vjeçari ka hyrë dhe dalë nga spitali me rregullsi në rritje vitet e fundit. Ai iu nënshtrua një operacioni për të hequr një tumor në zorrën e trashë në shtator 2021 dhe kaloi një periudhë në kujdes intensiv, por që atëherë i është nënshtruar kimioterapisë.

Raporti i “ESPN Brazil” thotë se stafi mjekësor identifikoi “dështim të dekompensuar të zemrës” kur u përpoq të diagnostikonte ënjtjen e Peles, me legjendën që mbërrin i shqetësuar dhe hutuar.

Thuhet gjithashtu se ai tani lufton të ushqehet. Testet e mëtejshme po kryhen më 30 nëntor për të vlerësuar mirë gjendjen e tij, pa asnjë ide për një dalje të mundshme. Ata shpresojnë të identifikojnë organet e komprometuara nga kanceri në testimin e tyre, me trupin e tij që nuk i përgjigjet kimioterapisë. /Zeri.info