Katari vendos rekord të padëshiruar në Kupën e Botës

Sport November 20, 2022 - 19:52
Lajmet e Fundit nga Sporti

Katari është bërë vendi i parë nikoqirë që humbi ndeshjen e parë në historinë 92-vjeçare të Kupës së Botës.

Në ndeshjen hapëse të Kupës së Botës, Ekuadori mundi Katarin 2-0 përmes dy golave ëtë pjesës së parë të kapitenit Enner Valencia.

Kapiteni i Ekuadorit gjithashtu pa një gol të përjashtuar për pozicion jashtë loje.

Rezultati do të thotë që Katari bëhet vendi i parë pritës që humbet ndeshjen e parë në një Kupë Botërore.

Padyshim që nuk është fillimi që Katari do të kishte dashur të bënte në një kompeticion që ishte rrënuar nga polemika para se të hidhej një top.

Tifozët gjithashtu i bënë të qarta ndjenjat e tyre për ndeshjen në pjesën e parë, pasi ata e braktisën lojën në numër të madh.

Vlerësimet fillestare sugjerojnë se rreth 20,000 tifozë u larguan nga loja në pushim.

Ndeshja pati vetëm 11 goditje në këtë lojë (pesë për Katarin, gjashtë për Ekuadorin), asnjë ndeshje e regjistruar në Kupën e Botës (që nga viti 1966) nuk ka parë më pak përpjekje.

Kujtojmë se, Katari tani pret rikthimin në aksion të premten kundër Senegalit. /Zeri.info